Jedva čekate da se vaša beba rodi, pa čak i da razmislite da li će se roditi sa kosilicom ili ćelavom?
Kako vaša trudnoća napreduje, postavljate sebi sve više pitanja o bebi. Hoće li imati plave oči ili pege? Hoće li se roditi sa kosom ili ćelavom?
Dakle, pitate se da li postoje znaci koji bi mogli da ukažu na to da li će vaša beba imati mnogo kose kada se rodi? Činjenica je da je to teško znati u prvih nekoliko meseci trudnoće. Oko 14. ili 15. nedelje, tokom razvoja fetusa, bebine sitne dlačice počinju da buše kožu. Delikatna koža vaše bebe raste i razvija se, a koža na vlasištu se rasteže pre nego što kosa izraste. Oko 14. nedelje telo bebe je prekriveno dlakom koja se zove lanugo. Ako se beba rodi prevremeno, verovatno će imati više ovakvih dlaka po telu, zbog čega će izgledati malo, dlakavo. Ali dobra vest je da te dlake brzo otpadnu.
U materici je dlaka pigmentirana i svetlo bela, bez obzira na etničku pripadnost ili genetski sastav.
Dakle, ako se pitate da li će vaša beba imati mnogo ili vrlo malo kose, biće teško znati pre nego što beba poraste, što takođe zavisi od genetike.
Dakle, ako su bebe u vašoj porodici rođene bez dlake, velike su šanse da će i vaša beba biti ista. Ako ste mislili da ćete videti kovrdžavu ili dve na ultrazvuku, razmislite ponovo.
Bebe u materici rastu u amnionskoj tečnosti, što znači da im je kosa mokra što može da iskrivi sliku dužine kose na ultrazvuku. Dobra vest je da se posle 28 nedelja kosa vaše bebe može jasnije videti na ultrazvuku.
I još nešto, ako patite od žgaravice nakon što nešto pojedete, to nema nikakve veze sa količinom dlaka na glavi vaše bebe, kao što se prenosi u „bakinim“ pričama.
A ako zaista želite da znate da li vaša beba ima kosu, ipak ćete morati da sačekate porođaj. Ali da li je vaša beba rođena sa puno kose ili je potpuno ćelava, zaista nije važno. I to svakako ne određuje jačinu, dužinu i kvalitet kose za ceo život.
Preuzmite android aplikaciju.