Početna > Putovanja
Putovanja

Helsinki: Nepretenciozni biser Baltika

Helsinki, glavni grad Finske, neponovljiva je kombinacija različitih uticaja – nordijskog, ruskog, zapadnjačkog. Pleni svojom jednostavnošću u koju se bezgrešno uklapaju superiorni dizajn i multikulturalni duh.
Foto: Shutterstock/Oleksiy Mark

Grad je funkcionalan, čist i organizovan, i pomalo neočekivano, nudi brojne sadržaje zbog kojih ga vredi posetiti. Izdvajaju se art novo zgrade, interesantne crkve, mirni i lepo uređeni parkovi uz Baltičko more kao i brojna ostva koja pripadaju helsinškom arhipelagu. Sa nešto više od 600.000 stanovnika od kojih su na desetine hiljada imigranti, odiše kosmopolitskim vajbom velikog grada, a sa druge strane dovoljno je mali da se može obići u svega nekoliko dana.

Zbog visokih cena i ne baš prijatne klime Finska nije naročito popularna turistička destinacija među prosečnim putnicima iz Srbije, no ukoliko se ipak nađete u Helsinkiju, predlažemo da ne propustite sledeće zanimljivosti.

Čudesna biblioteka Oodi
Foto: Unsplash/Hayffield

Oodi je biblioteka kakvu niste videli, biblioteka koja u vreme kada se sve manje čita na papiru vraća veru u knjige dok u isto vreme ostavlja bez daha svojom fascinantnom arhitekturom i dizajnom. Oodi je simultano čuvar tradicije štampane knjige ali i dom novim tehnologijama.

Ovde se ljudi sastaju kako bi se družili, učili, radili ili opustili, tu se pokreću novi kreativni projekti, a prostor je otvoren je za svakoga, svakog dana, po ceo dan. U ovoj neverovatnoj biblioteci nalazi se kolekcija od preko sto hiljada knjiga, magazina, novina, filmova i igrica, na preko dvadeset jezika, te nije kliše ako kažemo da će svako pronaći poneki zanimljiv sadržaj za sebe.

Osim toga, biblioteka raspolaže i koncertnom salom, teatrom, studiom za snimanje i fotografiju, instrumentima, multimedijskim prostorijama, raznim radionicama u kojima ćete pronaći sve od šivaćih mašina do 3D štampača, kuhinjom, kafićima i restoranom, između ostalog. Naravno, ulaz je besplatan.

Sasvim drugačije crkve
Foto: Shutterstock/Karavanov Lev

Luteranizam je najčešća religija u Finskoj, a luteranske crkve su svedene i jednostavne, praktično bez ikakvih ukrasa. U Finskoj su otišli i korak dalje pa su neke crkve izgrađene na temelju vrlo neobičnih dizajnerskih ideja. Zato u Helskinkiju definitivno vredi izdvojiti jedno popodne za posetu interesantnim crkvama.

Polazimo od Kampi kapele, koja izgleda kao džinovska blago asimetrična vangla iz neke moderne finske kuhinje. Osećaj kada uđete u Kampi je kao da se nalazite u drvenom jajetu. Ova kapela se nalazi na najprometnijem gradskom trgu. Zvučno je odlično izolovana budući da je ideja da obezbedi mirno mesto za beg od gradske konfuzije, te se naziva i “kapela tišine”.

Zgrada je osvojila međunarodnu nagradu za arhitekturu 2010. godine, a otvorena je jednako za sve ljude, bez obzira na religijsku pripadnost.

Foto: Shutterstock/Markku Vitikainen

Još jedna crkva vredna posete je takozvana Rock Church, na finskom Temppeliaukio. Ova jedinstvena crkva izgrađena je ni manje ni više nego kako joj ime kaže, u steni, sa idejom da njenim enterijerom dominira priroda. Zahvaljujući kamenom zidu prostor ima najbolju akustiku u gradu, te se u crvki često održavaju koncerti. Još jedno obeležje ove građevine koje ostavlja bez daha je i kupola obložena bakrom.

Za tradicionalnije turiste, tu je ni manje ni više nego velika pravoslavna crkva Uspenski koja je sa svojim zlatnim kupolama najočigledniji simbol uticaja koji je Rusija imala na Finsku.

Suomenlinna, najvažnija tvrđava Finske

Zvezdolika finska tvrđava (“Suomenlinna”) jedan je od istorijski najznačajnijih spomenika u zemlji. Zaštićena od strane UNESCO-a, tvrđava je smeštena na ostrvima nadomak grada, a do nje se brzo stiže brodom.

Suomelinu su počeli da podižu Šveđani, polovinom 18. veka kako bi se odbranili od Rusa. Kada su, međutim, Rusi okupirali teritoriju Finske 1809. godine preuzeli su utvrđenje i obnovili ga. Od tada je “Suomenlinna” prošla put od vojnog zatvora do zaštićenog spomenika baštine i doma Pomorske akademije finske mornarice. Osim fascinantne tvrđave, ovde se nalaze i nekoliko muzije, uključujući Vojni i Muzej igračaka, brojni tuneli i romantična mesta za piknik na obali Baltika.

Foto: Shutterstock/Finn stock
Pijačni trg

Tik uz luku, oivičen jednostavnim elegantnim zgradama pastelnih boja, nalazi se živopisni “Pijačni trg”. Na brojnim tezgama mogu se naći najrazličitiji suveniri, ali i tradicionalna hrana iz raznih delova Finske. S obzirom na cene u helsinškim restoranima, a i na lep pogled koji se pruža na marinu, ručak na pijaci je dobra ideja ukoliko to dozvoljavaju vremenske prilike. Ovde su i gradska kuća i predsednička palata.

Foto: Shutterstock/Finn stock
Sauna, neizbežno finsko iskustvo

U Finskoj, zemlji sa manje od šest miliona stanovnika, ima čak tri miliona sauna. Ovo jasno govori o važnosti saune u životu prosečnog Finca, a zaključak koji se nameće je da nijedna poseta Finskoj ne bi bila kompletna bez vrelog iskustva posete istoj.

Saune su duboko ukorijenjene u finskoj kulturi, a neki podaci kažu da postoje više od dve hiljade godina. Osim što služe za zagrevanje i opuštanje smatra se i da su presudne za zdrav život i pročišćavanje organizma. Finci obožavaju da se posle saune rashlade skokom u ledeno jezero ili more, što smatraju posebno zdravim.

U Helsinkiju postoji na desetine javnih sauna koje su ispunjene najčešće lokalcima. Danas se u saunama ponekad održavaju i radni sastanci ili druženja posle posla, a posetioci su najčešće potpuno goli.

Autor teksta: N. Košta

“Zlatni krug”: Island za početnike

Preuzmite android aplikaciju.