Bilo koja vrsta vežbanja je dobra, ali vežbanje u grupama može da nam da dodatni podsticaj, objašnjavaju stručnjaci.
Već je poznato da vežbanje ima mnoge prednosti za mentalno zdravlje, uključujući poboljšanje sna i raspoloženja, povećanje nivoa energije i mentalne budnosti.
U novoj studiji koja je objavljena u The Journal of the American Osteopathic Association, istraživači su istražili da li grupne vežbe mogu da pomognu studentima medicine, grupi sa visokim nivoom stresa.
Jedna grupa je radila 30-minutni program grupnog treninga snage i funkcionalne kondicije najmanje jednom nedeljno, zajedno sa dodatnim vežbama ako žele.
Druga grupa vežbanja je samostalno ili sa najviše dva partnera najmanje dva puta nedeljno.
Istraživači su merili nivoe stresa i kvalitet života učenika – mentalnog, fizičkog i emocionalnog – na početku studije i svake četiri nedelje.
Svi studenti su započeli studiju na približno istom nivou, a nakon 12 nedelja, grupni vežbači su primetili poboljšanja u sva tri tipa kvaliteta života, kao i pad nivoa stresa.
Za poređenje, oni koji su sami vežbali su samo poboljšali mentalni kvalitet života – iako su svake nedelje vežbali oko sat više od grupnih vežbača. Ipak, nije učestvovalo mnogo ljudi u istraživanju, pa rezultate treba posmatrati sa rezervom.
Preuzmite android aplikaciju.