Читање рецепта је попут проучавања мапе пре одласка на пут.
Прецизно читање рецепта од почетка до краја гарантује да ће вам успети колачи и торте, али и слана јела. Већина кулинарских гафова настаје због непрецизног читања рецепта или превиђања кључног детаља.
Ауторка кувара „Тајне кулинарске школе“ Линда Каруци сматра да је читање рецепта попут проучавања мапе пре одласка на пут. Како би јело увек испало савршено, важно је навићи се прецизно читати рецепте. Зато, пре него што почнете да кувате, одвојте минут и концентришите се на детаље.
Посебну пажњу обратите на речи попут „насецкати“, „истући“ или „процедити“ да бисте били сигурни шта све треба припремити пре кувања. Потом извадите све састојке и лонце. Ако је потребно, измерите плехове и тигање како бисте били сигурни да ће вам колач или неко друго јело стати у оно што имате.
Неке од најчешћих грешака су:
Коришћење премалих посуда
Прекрцавање посуда попут тигања први је узрок загоревања, јер је топлина заробљена у густоћи и количини састојака.
Пржење на хладном уљу
Ако уље у тигању или шерпи није довољно загрејано, већина хране залепиће се за дно, због чега ће динстање бити и те како отежано. Како бисте били сигурни да је угрејана, одмах појачајте ватру и након неколико минута додајте састојке.
Премало воде за тестенину
Додавање тестенине одмах ће снизити температуру узавреле воде, а со ће, осим тога, и снизити врелиште. Како макарони (или било који други тип тестенине) не би постали лепљиви, на сваких 225 грама у лонцу треба бити барем 2,25 литре воде.
Суви зачини уместо свежих
Ако сте у јело уместо свежег зачинског биља, како пише у рецепту, додали суво у прописаној количини за свеже, јело може постати врло тешко. Имајте на уму да су суви зачини јачи од свежих те користите трећину од прописане количине.