Почетна > Бизнис
Бизнис

Градоначелник Њујорка прима плату у биткоинима

Ерик Адамс, новоизабрани градоначелник Њујорка, примиће прве три плате у биткоинима док је Криштоф де Беукелар, члан бриселског парламента, најавио да ће своју пуну плату за 2022. узети у биткоинима.
Фото: Pixabay/Aaron Olson

Овим корацима кренуо је и први човек Мајамија Франсис Суарез у мисији да свој град учини америчком престоницом биткоина након што је подстакао закон добродошлице који би омогућио градским запосленима да буду плаћени у дигиталној валути и омогућио грађанима да плаћају градске таксе у биткоинима.

Упркос томе што су предложени закони заустављени због мањкања прописа, Суарез је преузео иницијативу да индиректно буде плаћен у биткоинима тако што је своју плату претворио у BTC преко апликације за плаћања.

Дигитализација новца у свету, слажу се економисти, незадржив је процес.

Средином прошле недеље Федералне резерве САД су објавиле „документацију“ у којој се испитују предности и мане потенцијалног дигиталног долара америчке централне банке.

Према саопштењу Федералних резерви, „централна банка се нада да ће ускоро добити повратну информацију јавности о тој идеји“.

„Дигиталне валуте које издаје влада продају се на основу обећања погодности и сигурности. Али постоји мрачнија страна, вишак контроле над грађанима“, указују поједини економисти.

Дигитални долари били би слични биткоину и другим криптовалутама.

Они би постојали као виртуелне новчанице или кованице које се држе у дигиталном новчанику на рачунару или паметном телефону.

Разлика између државне дигиталне валуте и биткоина је у томе што је вредност дигиталне валуте подржана и контролисана од стране државе, баш као и традиционална папирна валута.

У теорији, дигитални долар спојио би најбоље аспекте физичких и дигиталних валута за просечног Американца.

Кина је прошле године покренула пилот- -програм дигиталних јуана.

Дигитална валута коју подржава кинеска влада добила је подстицај када је највећи онлајн трговац у земљи најавио прву виртуелну платформу која прихвата кинеску дигиталну валуту.

Шведска је, такође, развила сопствену дигиталну валуту, а Европска централна банка се залаже за дигитални евро.

Гувернерка руске централне банке Елвира Набиулина рекла је недавно да је дигитална валута „будућност нашег финансијског система“.

Предлог демократа у Конгресу за стимулативне исплате помоћи након пандемије короне предвиђао је дигиталну валуту депоновану у дигиталне новчанике.

О државној дигиталној валути говори се „као о сигурној и погодној алтернативној физичкој готовини“.

Indijska centralna banka uvodi digitalnu rupiju

 

Преузмите андроид апликацију.