Od kada je pre dve godine država pokrenula Nacionalni program energetske sanacije stambenih zgrada, porodičnih kuća i stanova interesovanje i građana i lokalnih samouprava za učešće u ovom projektu raste.
Na poslednjem, trećem javnom pozivu, pristigle su prijave 151 lokalne samouprave, dok ih je u pilot projektu bilo 67. Tada je oko 5.000 domaćinstava dobilo subvencije za unapređenje energetske efikasnosti i ugradnju solarnih panela za proizvodnju električne energije za sopstvene potrebe.
Na pozivu koji je u toku prijavljeno je oko 15.000 građana, a potpisano je oko 9.000 ugovora između opština i gradova, izvođača radova i korisnika sredstava.
Još oko 80.000 domaćinstava bi moglo da dobije subvencije za unapređenje energetske efikasnosti
Za dosadašnja tri javna poziva, ukupno su resorno ministarstvo i lokalne samouprave obezbedile oko 2,6 milijardi dinara za subvencije domaćinstvima. Takođe, u saradnji sa međunarodnim finansijskim institucijama i donatorima obezbeđeno je oko 70 miliona evra za nastavak realizacije programa u narednim godinama, a očekuje se da podsticaje dobije još oko 80.000 korisnika.
“Rezultati prvog pilot projekta pokazuju da je najveće interesovanje građana za meru zamene spoljašnje stolarije odnosno prozora i vrata (74,5%), zamenu kotlova efikasnijim na gas ili pelet (13,2%) i za meru ugradnje izolacije odnosno postavljanje fasade (12%). I na tekućem javnom pozivu, u okviru kojeg očekujemo potpisivanje ugovora u još oko 30 jedinica lokalne samouprave, najveće interesovanje građana je, takođe, za meru zamene spoljašnje stolarije”, kažu u Ministarstvu rudarstva i energetike.
Građani imaju pravo na subvencije maksimalno do 50 posto vrednosti izvedenih radova.
“Iznos bespovratnih sredstava zavisi od više faktora kada se radi o ugradnji i zameni prozora i vrata ili o ugradnji termičke izolacije zidova, odnosno fasade. Za sve mere koje su obuhvaćene programom postoji maksimalni iznos sredstava koji je moguće dobiti kao subvenciju. Za zamenu stolarije to je 140.000 dinara, za fasadu 210.000, za kotlove na gas 85.000 i za kotlove na biomasu 110.000, a za ugradnju toplotnih pumpi do 250.000 dinara”, podsećaju u resornom ministarstvu.
Zamenom stolarije i ugradnjom fasade značajno se smanjuju gubici toplotne energije.
“Potpisanim ugovorima između jedinica lokalnih samouprava, privrednih subjekata i građana za ove dve mere ostvarene su uštede od 57,5 miliona kWh godišnje, odnosno oko 200 miliona dinara godišnje. Na nivou pojedinačnog domaćinstva uštede zavise od mere energetske sanacije koja se primenjuje, ali su u proseku između 20 i 30 procenata”, navode u Ministarstvu rudarstva i energetike.
U programu energetske sanacije stambenih zgrada, porodičnih kuća i stanova učestvuje 151 lokalna samouprava. Najveće interesovanje građana za subvencionisanje ovih invesitcija je u Novom Sadu, Subotici, Somboru, Zrenjaninu, Kragujevcu, Nišu, ali i u opštinama Stara Pazova, Ruma, Raška, Žitište, Paraćin i Aranđelovac.
Preuzmite android aplikaciju.