Почетна > Србија
Србија

Грађанима најинтересантнија замена столарије уз подршку државе

Од када је пре две године држава покренула Национални програм енергетске санације стамбених зграда, породичних кућа и станова интересовање и грађана и локалних самоуправа за учешће у овом пројекту расте.
Фото: Градске инфо

На последњем, трећем јавном позиву, пристигле су пријаве 151 локалне самоуправе, док их је у пилот пројекту било 67. Тада је око 5.000 домаћинстава добило субвенције за унапређење енергетске ефикасности и уградњу соларних панела за производњу електричне енергије за сопствене потребе.

На позиву који је у току пријављено је око 15.000 грађана, а потписано је око 9.000 уговора између општина и градова, извођача радова и корисника средстава.

Још око 80.000 домаћинстава би могло да добије субвенције за унапређење енергетске ефикасности

За досадашња три јавна позива, укупно су ресорно министарство и локалне самоуправе обезбедиле око 2,6 милијарди динара за субвенције домаћинствима. Такође, у сарадњи са међународним финансијским институцијама и донаторима обезбеђено је око 70 милиона евра за наставак реализације програма у наредним годинама, а очекује се да подстицаје добије још око 80.000 корисника.

“Резултати првог пилот пројекта показују да је највеће интересовање грађана за меру замене спољашње столарије односно прозора и врата (74,5%), замену котлова ефикаснијим на гас или пелет (13,2%) и за меру уградње изолације односно постављање фасаде (12%). И на текућем јавном позиву, у оквиру којег очекујемо потписивање уговора у још око 30 јединица локалне самоуправе, највеће интересовање грађана је, такође, за меру замене спољашње столарије”, кажу у Министарству рударства и енергетике.

Грађани имају право на субвенције максимално до 50 посто вредности изведених радова.

“Износ бесповратних средстава зависи од више фактора када се ради о уградњи и замени прозора и врата или о уградњи термичке изолације зидова, односно фасаде. За све мере које су обухваћене програмом постоји максимални износ средстава који је могуће добити као субвенцију. За замену столарије то је 140.000 динара, за фасаду 210.000, за котлове на гас 85.000 и за котлове на биомасу 110.000, а за уградњу топлотних пумпи до 250.000 динара”, подсећају у ресорном министарству.

Заменом столарије и уградњом фасаде значајно се смањују губици топлотне енергије.

“Потписаним уговорима између јединица локалних самоуправа, привредних субјеката и грађана за ове две мере остварене су уштеде од 57,5 милиона kWh годишње, односно око 200 милиона динара годишње. На нивоу појединачног домаћинства уштеде зависе од мере енергетске санације која се примењује, али су у просеку између 20 и 30 процената”, наводе у Министарству рударства и енергетике.

У програму енергетске санације стамбених зграда, породичних кућа и станова учествује 151 локална самоуправа. Највеће интересовање грађана за субвенционисање ових инвеситција је у Новом Саду, Суботици, Сомбору, Зрењанину, Крагујевцу, Нишу, али и у општинама Стара Пазова, Рума, Рашка, Житиште, Параћин и Аранђеловац.

Позив за остваривање статуса енергeтски угроженог купца

Преузмите андроид апликацију.