Почетна > Србија
Србија

Годишње у Србији посао добије око 6.000 особа са инвалидитетом

Унапређење положаја особа са инвалидитетом, њихово веће запошљавање, пружање подршке и уклањање свих друштвених и архитектонских баријера, приоритет су Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања изјавила је државна секретарка Стана Божовић.
Фото: Pexels/Marcus Aurelius

На годишњој конференцији Европског савеза слепих „Запошљавање слепих и слабовидих – кључ ка инклузији“ Божовић је навела да су ти циљеви део политике председника Србије Александра Вучића и Владе Србије.

Важно је, како је рекла, да особе са инвалидитетом, у складу са својим могућностима, могу да пронађу посао и да знају да ће у томе, као и у свим другим сегментима, увек имати подршку државе.

„Питање запошљавања је најважнија ствар, то је питање егзистенције и питање укључености у друштву, јер је веома битно да човек може да ради и ужива плодове свог рада“, рекла је државна секретарка.

Почетком године Влада Србије усвојила је Стратегију запошљавања у Србији до 2026. године и Акциони план за период до 2023. године и управо та стратегија, како је навела Божовић, има низ компоненти и мера које су важне за побољшање запошљавања особа са инвалидитетом.

Државна секретарка је навела да је дао резултате и Закон о професионалној рехабилитацији и запошљавању особа са инвалидитетом, из 2009. године.

„Пре доношења Закона било је 200 до 300 запошљавања особа са инвалидитетом са евиденције Националне службе за запошљавање, а тај број се континуирано повећавао на годишњем нивоу, тако да се сада годишње запосли од 5.000 до 6.000“, навела је Божовић.

У циљу унапређења положаја особа са инвалидитетом, Министарство је из Буџета ове године обезбедило 550 милиона динара за запошљавање особа са инвалидитетом, које реализује Национална служба за запошљавање.

Фото: Танјуг/Раде Прелић

За мере подршке предузећима за професионалну рехабилитацију и запошљавање особа са инвалидитетом издвојено је 625 милиона, а 430 милиона за конкурсе које Министарство реализује у циљу унапређења положаја те групе људи.

Како би се особама са инвалидитетом омогућило уживање грађанских, социјалних и културних права, уз пуно поштовање њиховог достојанства и пуно и ефективно учешће у свим областима друштвеног живота, Министарство је у партнерству са Националном организацијом особа са инвалидитетом Србије у јануару 2020. године покренуло и кампању „Србија без баријера“.

Присутнима на конференцији обратили су се и председник Савеза слепих Србије Милан Стошић и председник Европског Савеза слепих Родолфо Катани.

Grad bez barijera za sportiste sa invaliditetom

 

Преузмите андроид апликацију.