Početna > Novi Sad > Aktuelno

Aktuelno Novi Sad

Evo šta vas očekuje na dočeku Srpske nove godine u Novom Sadu

Novi Sad je ove godine otišao korak dalje sa pripremom dočeka Srpske nove godine 13. januara. Od kulturnih stanica preko kafića, restorana pa sve do Srpskog narodnog pozorišta i Fabrike SKCNS, ova Nova godina po julijanskom kalendaru biće nešto drugačija nego dosadašnje.
Foto: Gradske info

Dnevne žurke, kao i predstave za decu počinju već od podneva, koja je, hajmo reći, neka vrsta uvertire za ono što sledi uveče.

Izvođači su nešto na šta je ove godine bačen poseban fokus.


Đorđe David i Ivana Peters – Kulturna stanica Barka

Dva legendarna vokala domaće pop i hard rok scene, nakon više nego uspešne saradnje na singlu „Gde si?”, prvog onlajn koncerta u karantinu i živih zajedničkih nastupa širom regiona, Đorđe David i Ivana Peters nastupiće u KS Barka, 13. januara u 21 čas.

Ivana Peters, takođe poznata i kao Ivana Negativ, srpska je pop i rok pevačica.

Proslavila se kao pevačica dve grupe: „Tap 011“ i „Negativ“. Vokal je u pesmi „Oči boje duge” sa Dr Igi. Sa grupom „Tap 011“ snimila je 3 albuma i učestvovala na brojnim festivalima.

Nakon odlaska iz grupe promenila je žanr, postavši glavni vokal rok sastava „Negativ“, sa kojim je do sada snimila četiri albuma.

Sa Ivaninim glasom i buntovničkim stavom i energijom ostalih momaka benda, „Negativ“ je postao jedan od popularnijih domaćih bendova.

Đorđe Nikolić poznatiji kao Đorđe David je jugoslovenski i srpski glumac, bivši pevač bendova „Generacija 5“ i „Fuzzbox“, te aktuelni frontmen grupe „Death Saw“.

Glumio je u brojnim predstavama, te filmovima „Šmeker“, „Tamna strana Sunca“ i „Prokleti pas“. Pojavio se i u serijama „Doktorka na selu“, „Vuk Karadžić“ i „Sinđelići“.

Muzičku karijeru gradio je uporedo sa glumačkom. Od 1986. do 1990. godine nastupao je na festivalima „MESAM“ i „Beogradsko proleće“.

U periodu od 1992. do 2000. godine bio je član grupe „Generacija 5“.

Snimio je nekoliko albuma sa raznim bendovima i jedan samostalni album pod naslovom „Balkan“.


Tijana Bogićević – Kulturni centar Novog Sada
Foto: NSEPK

Pevačica čiji glas ruši granice i puni velike sale, Tijana Bogićević, priređuje intiman koncert 13. januara u 21 čas u udobnoj atmosferi Kulturnog centra Novog Sada.

Autentična kantautorka će vas na dočeku toplim melodijama i emotivnim tekstovima povesti na još jedno magično putovanje, po kojima je godinama prepoznatljiva.

Još od ranog detinjstva, Tijana je pokazivala izuzetnu sklonost ka muzici, kasnije je odredivši kao svoj životni put.

Početkom svoje profesionalne muzičke karijere smatra 2001. godinu, kada je upoznala Vladu Georgieva i počela da nastupa sa njegovim bendom kao prateći vokal.

Paralelno sa tim angažmanom, osniva alternativni bend „Shanene“, koji je ubrzo postao jedan od vodećih na klupskoj sceni.

Od 2001. godine, sarađivala je sa brojnim poznatim muzičarima i izvođačima na domaćoj muzičkoj i javnoj sceni kao prateći vokal za potrebe snimanja studijskih albuma.


Sevdaliza – Srpsko narodno pozorište
Foto: WikimediaCommons/Justin Higuchi

Multižanrovska holandska muzička diva iranskog porekla, Sevdaliza, pravo sa prestižnih „Berlin music video“ nagrada dolazi u Srpsko narodno pozorište gde priređuje ekskluzivni, spektakularni audio-vizuelni doživljaj na dočeku, 13. januara u 22 časa!

Originalna eksperimentalna umetnica koja se opire svrstavanju u žanrove donosi doživljaj za sad i nikad više.

Sevda Alizadeh, poznata kao Sevdaliza, je iransko-holandska pevačica i tekstopisac.

Njena muzika je opisana kao spoj trip hopa, eksperimentalnog popa i alternativnog R’n’B žanra, a prisutni su uticaji i iz drugih izvora.

Sama Sevdaliza svoju muziku opisuje kao „sirovu, jaku i ranjivu“.

Njeni vizuelno sofisticirani muzički spotovi privukli su pažnju međunarodne javnosti, a „Complex“ je njen video za „Sirens of the Caspian“ nominovao među deset najboljih spotova 2014. godine.


Konstrakta & grupa „Zemlja gruva“ – Srpsko narodno pozorište
Foto: NSEPK

Konstrakta & „Zemlja gruva“ nastupaju 13. januara u 23 časa na dočeku, u Srpskom narodnom pozorištu, na velikoj sceni Jovan Đorđević.

Konstrakta je osvojila Evropu, oborila rekorde slušanosti, opčinila neposrednošću, a sada stiže da zajedno budete zdravi i proslavite 2023. godinu!

Ana Đurić, poznatija pod umetničkim imenom Konstrakta, članica je benda „Zemlja gruva“ od njihovog osnivanja.

Regionalnu slavu, gotovo preko noći, stiče pobedom na festivalu „Pesma za Evroviziju“ čime je postala srpska predstavnica na festivalu „Eurosong“ u Torinu (Italija) 2022. godine sa pesmom „In corpore sano“.

Muzikom se bavi 20 godina, a svoje korene vuče još od benda „Mistake Mistake“ sa kojima je nastupala do 2007. godine.

Iste godine, članovi i članice benda „Mistake Mistake“ – Zoe Kida, MC Milovan i Konstrakta – formiraju bend „Zemlja gruva“, „Gruvlend“ izdavaštvo i „Gruvlend“ produkcijski studio, koji postaje okosnica svih daljih projekata ovog kolektiva.

Bend „Zemlja gruva“ do sada je objavio dva LP albuma („WTF is Gruvlend?“ – 2010. godine i „Šta stvarno želiš?“ – 2016. godine), EP izdanje posvećeno Dinu Dvorniku i više singlova, na kojima Konstraktine numere ostvaraju veliki uspeh.

Od najvećih hitova benda, sa kojima je obišla celu bivšu Jugoslaviju, izdvavaju se pesme „Nisam znala da sam ovo htela“, „Đango“, „Plodni dani“, „Jednom je sada“, „Tuga“, „Mama“ i druge.

Solo pesme pod Gruvlend etiketom počela je da objavljuje od 2019. godine i instant je privukla pažnju publike žanrovskim inovacijama u pesmama „Žvake“ i „Neam šamana“.

Ovog leta nastupaće na gotovo svim festivalima u regionu zajedno sa bendom „Zemlja gruva“, sa kojim će izvesti kako svoje solo projekte, tako i i najveće hitove ovog benda. Jer umetnica mora biti zdrava!


YU grupa – Svečana sala NIS kompanije
Foto: WikimediaCommons

Posle tri decenije u Novom Sadu, u akustičnom izdanju i na pozorišnim daskama — legende eks-ju roka, YU grupa na doček dolazi sa „unplugged“ verzijom nastupa, u svečanoj sali kompanije NIS u 20 časova.

Nakon pola veka postojanja, vreme je za nešto više od koncerta.

YU grupu su u jesen 1970. godine oformili gitarista i pevač Dragi Jelić, orguljaš Miodrag Mive Okrugić i bubnjar Velibor Boka Bogdanović.

Jelići su započeli karijeru još 1962. godine u grupi „Albatrosi“. Dragi je svirao bas, Žika ritam gitaru, njihov brat Rade solo gitaru, a bubnjeve Vladislav Žužek.

Tokom šezdesetih Dragi i Žika su ostvarili značajan uspeh na beogradskoj rok sceni.

Na nastupu u zemunskom klubu „Sinagoga” 29. novembra 1970. godine, disk džokej Zoran Modli je pozvao publiku da im odabere ime.

Prihvaćen je predlog mladića Miroslava Stanivuka i od te večeri su YU grupa.

Sedamdesetih postaju pioniri smislene upotrebe etno zvuka u domaćoj rock muzici, a u tom periodu nastali su i njihovi najveći hitovi: „Crni leptir”, „Trka”, „Čudna šuma” i „More”.

Sarađivali su sa mnogim domaćim i regionalnim umetnicima, kako na albumima tako i na nastupima. Tekstove je pisala Marina Tucaković, gosti su bili Laza Ristovski (klavijature), a prateće vokale pevale su Slađana Milošević i Bebi Dol.

Februara 2016. godine su odlikovani srebrnom medaljom „za izuzetne zasluge u kulturi, segment rokenrol“.


Danica Crnogorčević – Srpsko narodno pozorište
Foto: WikimediaCommons/Danica Crnogorčević

Danica Crnogorčević, najveća regionalna zvezda duhovne i etno muzike, prvi put nastupa na novosadskom dočeku za srpsku Novu godinu.

Ovo je prilika da iskusite neponovljivi audio-vizuelni ugođaj na velikoj sceni Srpskog narodnog pozorišta u 19 časova.

Uz njen nastup, imaćemo priliku da uživamo i u video-radovima umetnika Petra Bilbije.

Počela je da se zanima za duhovnu muziku veoma rano, još kao učenica u osnovnoj školi na časovima veronauke u Ulcinju.

Duhovnom i etno muzikom je počela ozbiljnije da se bavi u srednjoj školi, posebno nakon završene Srednje muzičke škole u Beogradu.

Dve godine za redom osvajala je specijalno prvo mesto kao solistkinja na državnom takmičenju „Zlatna sirena“ u Beogradu.

Kada se preselila u Bar krajem 2009. nastavila je da neguje svoj muzički talenat u horu „Antivari musica“ pod dirigentskom palicom prof. mr Mira Kruščića, i kao članica etno grupe „ZORA“.

Prvi solo album duhovne muzike pod naslovom „Gospode, dođi“ sa 11 pesama objavila je 2018. uz podršku i blagoslov manastira Ostrog.

Njena pesma „Veseli se srpski rode“ koja je objavljena na Vidovdan 2020. postala je nezvanična himna i simbol istorijskih litija za odbranu pravoslavnih svetinja u Crnoj Gori.

Nastupala je na brojnim festivalima duhovne i etno muzike širom Evrope. Zajedno sa svojim suprugom, đakonom Ivanom Crnogorčevićem, osnivač je Fondacije „Veseli se srpski rode“.

U leto 2020. objavila je pesmu „Pravoslavlje Crnom Gorom blista“ koju je uradila zajedno sa suprugom Ivanom.


NAPOMENA: Ulaznice za neke od sadržaja za doček Srpske nove godine već su rasprodate.

Više informacija svi zainteresovani mogu pronaći na sajtu docekns.rs.


Novi Sad dobija najlepše priobalje u Evropi – šta sve predviđa plan detaljne regulacije Štranda?

Preuzmite android aplikaciju.