Сезона балова у стара времена у Новом Саду углавном је била почетком године, и то у градском језгру Новог Сада, међу самом новосадском елитом.
Поред јануарских и фебруарских, познати су и тзв. “берба балови”, који су се организовали на јесен са сремске стране града.
Балови су организовани у свим сегментима друштва и сваки је за себе био посебан догађај. Место одржавања балова се бирало у складу са врстом друштва или финансијском моћи учесника бала.
Балови у Новом Саду
Међу популарнијим манифестацијама био је “Официрски бал” који се одржавао у Официрском дому на Дунаву, тамо где се данас налази Дом војске Србије, на Београдском кеју. Официри су носили парадну униформу са највише једним орденом, а даме су носиле дуге, вечерње хаљине. Бал је углавном отворао највиши официр по чину. Овај бал је и даље део традиције официра Новог Сада.
Најполпуларнији плесови били су валцер, полка или нека у то време модерна окретна игра.
Бал се завршавао око поноћи, што није случај са игранкама које су трајале до зоре. Занимљиво је што није било уобичајено да се партнери у игри мењају, док је по игранкама то била сасвим нормална појава. “Трговачки бал”, којег су организовали успешни трговци, организовао се се у згради “Лојда”, што је данашња зграда Радио Новог Сада.
Постојали су и балови из различитих угледних професија тога доба. Незаобилазни правнички, лекарски, професорски или новинарски балови. Одржавали су се по реномираним хотелима тога доба. Хотел “Rex” , хотел “Grand Majer”“, хотел “Фабри”, хотел “Јелисавета” а касније и нови хотел “Парк” били су најадекватнија места за префињену и угледну господу.
Веома добро посећен био је и “Цигански бал”, који је сваке године имао друго место одржавања. Овај бал је ишао у корак са осталима по свечаној атмосфери и популарности.
На свим свечаним баловима господа је носила обавезно вечерње одело које се састојало или од фрака са полуцилиндром, или смокинг оделом са модерним шеширом црне или сиве боје, уз незаобилазне лаковане црне ципеле.
Даме су долазиле у скупим тоалетама, дугим свечаним хаљинама а неке смелије су дозвољавале да хаљине буду краће и да се виде ципеле.
Током Првог и Другог светског рата балови су били веома ретки, или се нису уопште организовали.
Преузмите андроид апликацију.