Obilje vode, prostranih livada i gustih šuma omogućava izuzetne uslove za život i opstanak raznolike fruškogorske faune. Posebna vrsta koja nastanjuje JP „Nacionalni park Fruška gora“ jesu evropski jeleni.
Upravo oni spadaju u poseban projekat koji sprovodi Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede i Uprava za šume.
O čemu je reč?
Naime, u JP „Nacionalni park Fruška gora“ nastanjeno je određen broj evropskog jelena koji je usled malog broja pod strogim nadzorom stručnjaka.
Kako bi se naša fauna proširila i iole vratila u normalu, projekat koji je osmišljen ima upravo veze sa evropskim jelenima.
Došli su na ideju da 21 jedinku evropskog jelena prebace u centralnu Srbiju kako bi evropski jelen slobodno hodao i tim delom Srbije i kako bi se njihovo stanište proširilo.
„Divljač je prethodno ispitana u skladu sa planiranim programom kontrole zdravstvenog stanja divljači od strane Uprave za veterinu. Zdravstveno ispitivanje divljači je urađeno u saradnji sa Naučno veterinarskim institutom Novi Sad, i životinje su provele neophodni određeni period u karantinu“, kažu u JP „Nacionalni park Fruška gora“.
Oni će nastaviti da budu praćeni sa čipom GPS-a, kako bi stručnjaci mogli da uočavaju njihov razvitak, kao i to kako su se adaptirali u novoj sredini.
Ove jedinke su od izuzetnog značaja za prirodu i nadamo se da će ovakvih projekata, koji su zaista svetla tačka, biti još više.
Početkom 2000ih, razni faktori su uticali na njihovo nestajanje sa prostora Nacionalnog parka Fruška gora.
2006. godine započet je projekat reintrodukcije evropskog jelena u Nacionalnom parku Fruška gora. Jedini cilj tada je bio povratak jelena na Frušku goru i uspostavljanje balansa ekosistema.
Godinama kasnije, evropski jelen, sada već, u velikom broju, hoda i pase travu na Fruškoj gori, a njegov trag će uskoro da se vide i u Centralnoj Srbiji.
Koje su zaštićene životinjske vrste u okolini Novog Sada? (FOTO)
Preuzmite android aplikaciju.