Da li ste se ikad zapitali gde u Novom Sadu možete sresti mamuta, medveda, jelena, vuka, lisicu, rodu, orla i ribe na istom mestu?
Nažalost, nije u pitanju Fruška gora. Ovaj nacionalni park nedavno je dobio bizone, ali „novosadski“ mamut ipak nije tako „daleko“, štaviše, nalazi se u samom gradu.
U pitanju je Prirodnjački muzej u Radničkoj ulici, ili da budemo precizni – Prirodnjačka zbirka Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode.
Nekada se ova zbirka od čak 25.000 predmeta nalazila na Petrovaradinskoj tvrđavi, a danas joj je mesto na preko 800 metara kvadratnih u Radničkoj 20a, gde je možete posetiti radnim danima od 8 do 16 časova.
Zašto posetiti ovo neobično mesto?
Ako 25.000 predmeta ne zvuči dovoljno primamljivo, pokušaćemo da detaljnije predstavimo neke od njih.
Najupečatljivija je svakako lobanja mamuta sa kljovama.
U pitanju je ostatak runastog mamuta, teškog 6 tona, a visokog čak 4 metra. Ovaj simbol ledenog doba živeo je istovremeno sa precima današnjeg čoveka. Njihov značaj za tadašnju populaciju bio je veliki, jer su njegove kljove i kosti korišćenje za izgradnju koliba, alata i oružja za lov.
Poslednji runasti mamuti izumrli su pre oko 25.000 godina, a konkretno ova lobanja sa kljovama izvađena je 1947. godine iz korita reke Tise!
Zbog svoje veličine, smatra se retkim primerkom na teritoriji Evrope.
Na izložbi se može videti i lobanja evropskog bizona, džinovskog jelena, fosili školjaka, korala, morskih ježeva, amonita i riba iz nekadašnjeg Panonskog mora koje je prekrivalo današnju teritoriju AP Vojvodine.
Postavka sadrži i preparirane verzije raznih savremenih zaštićenih životinja: mrki medved, vuk, evropski jelen, orao krstaš, belorepan, beloglavi sup, velika droplja, razne ptice močvarice, riba moruna – duga preko 2 metra i još mnogo toga.
Najstariji eksponat predstavljen je sa dva primerka beloglavog supa (Gups fulvus) iz 1910. godine sa Obedske bare.
Predmeti postavke razvrstani su u nekoliko zasebnih zbirki:
- geološko-paleontološka zbirka
- mineraloška i petrološka zbirka
- herpetološka zbirka
- ornitološka i teriološka zbirka
- botanička zbirka
- entomološka zbirka
- ihtiološka
One se svakodnevno konstantno, još od osnivanja Pokrajinskog zavoda, dopunjavaju novim predmetima i vrstama biljnog i životinjskog porekla.
Mi smo vam prikazali samo delić onoga što ova postavka pruža, jer zaista treba da posetite Radničku 20a i uživo vidite bogatstvo biološke i geološke raznovrsnosti naše zemlje.
Ko zna, možda pronađete pretke današnje limanske lisice, ili divlje svinje koja se bar jednom godišnje prošeta Novim Sadom.
Nikada nećete pogoditi gde je najlepši drvored lipe u Novom Sadu (VIDEO)
Preuzmite android aplikaciju.