Oduvek ste maštali da pobegnete od zime na nekoliko dana, ako ne i na nekoliko nedelja. Maštate o tome već godinama, pogotovo kada dođu košava i hladno vreme u naš Novi Sad.
I svake godine ostanete samo na maštanju.
Budžet ne dozvoljava da odete na Maldive, na Bali ili na Tajland.
Onih godina kada ste imali para za skupa putovanja, niste imali vremena, sada kada imate para nemate dovoljno slobodnih dana. I tako svaki put se smrzavate celu zimu u Novom Sadu, a toliko želite da se ugrejete na nekoj plaži i pošaljete prijateljima par fotografija u majici kratkih rukava, dok su oni zavijeni u šaleve i kape.
Ove zime je to moguće, ako ništa drugo, možete sebi da omogućite barem produženi vikend.
Da li biste nam verovali ako vam kažemo da ne morate da potrošite brdo para da biste proveli nekoliko dana na 20 do 25 stepeni? Ako vam kažemo da to možete uraditi već ovog petka dok je kod nas jutarnja temperatura 3 i 4 stepena! Da li biste nam verovali? Verujte nam i počnite da pakujete kofere!
Za samo 6.000 dinara možete kupiti povratnu avio kartu za Kipar.
WizzAirleti za Kipar iz Beograda svakog ponedeljka, srede i petka. Ako odlučite da odete na Kipar ovog petka, 2. decembra i da se vratite u ponedeljak, 5. decembra avio karta će vas izaći 6.000 dinara. Ako ipak sačekate sledeći petak, 5. decembar i ostanete do ponedeljka, 9. decembra cena karte će biti 5.400 dinara.
Smeštaj možete naći na Booking platformi po ceni od 50 evra za dve osobe.
Par neophodnih stvari koje treba da znate o Kipru:
Kipar je ostrvska država u Sredozemlju, 113 kilometara južno od Turske i oko 120 km zapadno od sirijske obale. Geopolitički, pripada Jugozapadnoj Aziji. Glavni grad je Nikozija.
Nikozija nema aerodrom. Aerodrom u Larnaki je moderan i odgovara svim svetskim standardima. Sa njega poleću avioni, kako za sve veće evropske gradove (Frankfurt, London, Pariz, Rim, Amsterdam i dr.), tako i za mnoge destinacije na Bliskom istoku i zemljama Persijskog zaliva. Na aerodrom u Larnaki sleće i avion WizzAir-a koji leti iz Beograda.
Kipar ima tipičnu sredozemnu klimu i važi za najtoplije ostrvo Mediterana, a sa oko 340 sunčanih dana godišnje, ovo je najsunčanija zemlja u ovom delu sveta (pogotovo se to odnosi na Evropu).
Kipar mnogi zovu i Afroditino ostrvo, jer se prema predanju ovde iz morske pene rodila grčka boginja ljubavi. Kroz istoriju koja je stara oko 10.000 godina, naseljavali i osvajali su ga Grci, Rimljani, Asirci, Persijanci, Egipćani, Vizantijci i Krstaši, što je razlog zašto se ovde preplicu mitologija i drevna istorija.
Kipar ima jako razvijen turizam zahvaljujući bogatoj istoriji, lepo uređenim letovalištima – na čijim ulicama se mogu videti mnogi luksuzni automobili, ljubaznim i odmerenim ljudima, kvalitetnim, dobro opremljenim hotelima, toploj mediteranskoj klimi, prelepim plažama, zanimljivim dešavanjima kako na plažama tako i u noćnim klubovima, kvalitetnom vinu, dobrom šopingu – gde su zastupljeni najpoznatiji svetski dizajneri po pristupačnijim cenama nego u drugim metropolama.
Na Kipru se vozi levom stranom puta, a volan se nalazi na desnoj strani. Englesko pravilo. Za korišćenje električnih aparata potreban adapter Tip G koji se može kupiti u lokalnim radnjama ili pozajmiti na recepciji hotela, koji se takođe koristi u Engleskoj. Pred početak Prvog svetskog rata Velika Britanija je anektirala ostrvo, koje tada i službeno postalo njihova kolonija. Odatle i vožnja levom stranom i adapteri tipa G.
Kipar je nezavisnost od Ujedinjenog Kraljevstva stekao 1960. godine, a od 1. maja 2004. član je Evropske unije.
Turska je 1974. izvršila invaziju na Kipar i okupirala značajne delove ostrva. Tada je došlo do uspostavljanja delimično autonomnog režima u okupiranim delovima na severu ostrva.
Aktuelne nesuglasice su doprinele podeli ostrva na četiri dela:
Kiparska Republika na jugu, Turska Republika Severni Kipar (koji priznaje samo Turska) na severu ostrva, Zelenu liniju Ujedinjenih nacija, koja deli ostrvo na dva dela i dve suverene baze, nad kojima je Ujedinjeno Kraljevstvo zadržala kontrolu nakon proglašenja nezavisnosti Kipra.
Zvanični jezici na Kipru su grčki (južni deo) i turski (severni deo). Čak 90% stanovništva Kipra govori engleski jezik. Zvanična valuta u oba dela ostrva je evro.
Mesta koja treba posetiti na Kipru:
Aja Napa, Larnaka, Pafos, Limasol, Protaras, Famagusta.
Ako odete ovog decembra na Kipar nećete se kupati, jer vreme nije baš toliko toplo, ali zato možete uživati u lepotama ovog ostrva, a ima ih mnogo. Možete uživati i u dugim šetnjama po plaži i naravno možete se sunčati. Sunce na Kipru nikada ne uzima godišnji odmor, tako da se sunčanje podrazumeva uz kafu na terasi.
Vodite računa da to što je temperatura 18 stepeni ne znači i da ne možete izgoreti, obavezno ponesite kremu sa zaštitnim faktorom.
Trikovi za putovanja – Kojim danima možemo da kupimo najjeftinije karte?
Preuzmite android aplikaciju.