Развој неколико заједничких пројеката са Француском изузетно је значајан за даљи развој српског енеретског сектора, пре свега јачање дистрибутивне мреже, рекла је данас министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић, на пословној конференцији „Зелена транзиција“ коју организује Српско-француска привредна комора у Србији.
„Радимо на пројекту аутоматизације средње напонске дистрибутивне мреже, која треба да осигура поузданије и квалитетније снабдевање електричном енергијом, даљинско управљање мрежом, брже локализовње кварова и поправке. Овај значајан пројекат аутоматизације смањиће значајно губитке у мрежи“, казала је Ђедовићева.
Она је нагласила да Србија, поред Пољске, највише зависи од угља, који је као енергент заступљен са 64 одсто.
Министарка је навела је да би постављање соларних панела на само 10 одсто расположиве површине кровова била значајна промена, и да се интензивно ради на унапређењу законских регулатива.
Како је казала, Србија има велики потенцијал када је у питању геотермална енергија и у том смислу ће размена стручног искуства са Француском, која је водећа европска земља у области те врсте енергије, бити изузетно значајно.
Амбасадор Француске у Србији Пјер Кошар је рекао да Србија мора да усвоји национални климатски енергетски план, који ће поставити најамбициозније циљеве у погледу интеграције одрживих извора енергије и енергетске ефикасности.
„Француска подржава и подстиче ове транзиције, а многе наше компаније нуде признату експертизу у свим секторима о чему ће бити реци данас на конференцији“, рекао је Кошар.
Он додаје да Француска развојна агенција у Србији намерава да повећа свој финанасијски ангажман и подршку.
„Она подржава неколико пројеката и иницијатива у кључним секторима за подршку Србији на путу одрживог развоја. Има много тема код којих француска експертиза долази до изражаја и подржава наше српске партнере на њиховом европском путу“, закључио је амбасадор.
Циљ данашње конференције „Зелена транзиција“ је усаглашавање српске привреде са зеленом агендом ЕУ, каже председник француско-српске коморе Драган Стокић и додаје да ће на данашњој конференцији српске и француске компаније разменити вредна искуства и мишљења.
„Идеја је да француске компаније чланице изложе своје пројекте у области зелене транзиције са идејом да заинтересују српску јавност и привредну јавност, упознају их са најновијим технологијама и трендовима у тој области и како би их заинтересовали да се уђе у нове пројекте и у области зелене транзиције“, рекао је Стокић.
Генерални директор компаније МПЦ Пропертиз, Максенс Лиагр, истиче да је неопходно удруживање снага између држава, јавног и приватног сектора како би се смањио штетни утицај климатских промена.
„Свако мора донети свој камен у зграду и допринети онолико колико је потребно да се види стварна промена. То је оно што покушавамо да урадимо у компанији МПЦ развијајући наше пословне зграде и тржне центре у складу са најзахтевнијим еколошским стандардима“, рекао је Лиагр.
Он је закључио да је потребна већа подршка, било да се говори о промени законодавног оквира или давања више средстава, као и да је придруживање српско-француској комори потврда опредељења компаније да стоје „раме уз раме“ са онима који се залажу за еколошки напредак.
Пословна конференција „Зелена транзиција“ одржава се под покровитељством компаније МПЦ Пропертиз, а у оквиру Француске недеље у Србији, која је почела 17.новембра.
Преузмите андроид апликацију.