Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Фитнес тренер одговара да ли постоји идеално време у току дана за вежбање: Ево када се килограми најбрже топе

Вежбање „на празан стомак“ може допринети сагоревању масних резерви, па многима јутарња активност помаже да контролишу апетит током дана. Међутим, свако тело је различито.
Фото:Pixabay
Јутарње вежбање: Које су најважније користи?

За неке особе, јутарњи тренинзи често важе за најделотворније кад је реч о мршављењу. Тело је тада одморно након сна, ниво енергије из гликогена нижи, па организам чешће посеже за мастима као извором неопходне енергије. Вежбање „на празан стомак“ може допринети сагоревању масних резерви, а многима јутарња активност помаже да контролишу апетит током дана. Међутим, неки људи једноставно имају другачији биоритам и бројне обавезе, па не успевају да се устале у јутарњем режиму и поред жеље.

Поподневно или вечерње вежбање: Како изабрати идеалан термин у току дана?

Са друге стране, поподневни тренинзи омогућавају већу издржљивост и интензитет , јер је тело већ „загрејано“ кроз свакодневне активности и оброке. Тада се може тренирати снажније, што води ка већој потрошњи калорија. Неке студије тврде да тело у том делу дана природно троши више енергије, што може додатно да помогне у процесу мршављења.

Вечерње вежбање такође има своје предности, нарочито за оне којима је то једини слободан термин у току дана. Редовна вечерња физичка активност може смањити стрес, умањити осећај глади и помоћи у бољој регулацији апетита. Све то може допринети лакшем губитку килограма али и ефективнијем сну. Веома је важно не тренирати непосредно пред спавање како се не би реметио циркадијални ритам.

Лично искуство фитнес тренера: „Да би моје речи имале тежину донела сам одлуку и уверила се“

Карина Инстер је популарни персонални фитнес тренес, аутор подкаста, курсева и онлајн модела вежбања бројних поклоника широм света. Она каже да је свесна да пронаћи време за вежбање често није лако. Дан прође у трку, обавезе стижу једна другу а не можемо да их одложимо.

– И сама сам се то питала годинама, све док нисам одлучила да не тражим савршени тренутак јер га никада нећу пронаћи. Када сам одлучила да тренирам кад год могу без обзира на време у току дана али редовно, почеле су све позитивне промене. То ми је променило све, и главу и тело. На пример, мени су јутарњи тренинзи у почетку били грозни и тешки јер нисам јутарњи тип. А онда сам успела да уведем редовних 30 минута кретања пре доручка. Била сам сведок велике промене и приметила не само да лакше мршавим, већ и да сам током дана мање гладна. Нисам посезала за грицкалицама као раније – дели своје занимљиво искуство Инстер, али и допуњава:

Тело памти труд, а не време

– Међутим, испоставило се да ми је поподневно вежбање некако најприродније. Тело је већ разбуђено, имам енергије, и могу да тренирам у јачем интензитету. Тада баш осетим када избацим сву негативну енергију из себе. На основу евиденције вежбања, испоставило се да килограми тада не „падају“ најбрже, али ми је осећај снаге неупоредиво јачи. То је у процесу мршављења и формирања мишићне масе ипак најважније. У зависности од распореда, понекад током дана буквално паднем од умора и тако дочекам вече. Онда се натерам да урадим барем двадесетак минута вежби истезања или изађем у лагану шетњу. И то ми помаже, па некад лакше заспим него да сам нешто прочитала. Дакле, није важно када вежбамо, него да вежбамо. Тело памти труд, а не сате у дану. Килограми се најбрже топе када решимо да не одустанемо и будемо доследни.

Како да смањите ниво кортизола кроз исхрану? 10 анти-стрес намирница које умирују тело и ум

Преузмите андроид апликацију.