Почетна > Србија
Србија

Фајон: Европска будућност Србије је интерес Словеније и целе ЕУ

Министрарка спољних послова Словеније Тања Фајон, која је данас у посети Београду, истакла је да је европска будућност Србије инетерес Словеније и целе Европске уније и да долази у Београд са циљем јачања односа две земље у свим областима.
Фото: Танјуг/АР//Geert Vanden Wijngaert

„Као министарка спољних послова Републике Словеније, гарантујем да ћу учинити све што је у мојој моћи да Србији помогнемо на њеном европском путу, јер је то у интересу Словеније и целе ЕУ“, навела је Фајон у ауторском тексту за лист „Политика“.

Она је такође рекла да, упркос чињеници да нема лаких тема за разговор, дијалог Београда и Приштине, уз европско посредовање, остаје најбољи начин за решавање противречности и изазова.

Она је истакла да је „политичка сарадња између Словеније и Србије интензивна и садржајна“ и да се званичници две земље састају често и на свим нивоима. „Недавно је Љубљану посетио министар унутрашњих послова Братислав Гашић, а очекујемо и посету председника Народне скупштине Владимира Орлића“, прецизирала је она.

„Мислим да је економска сарадња између Словеније и Србије велика прича о успеху. Робна размена се приближава двема милијардама евра, словеначке инвестиције у Србији стално расту, посебно у банкарству и осигурању, логистици и транспорту, фармацији, индустријској производњи метала итд. „, навела је Фајон.

Истакла је да јој је драго да постоје назнаке нових великих инвестиција словеначких предузећа.

„Желела бих да поменем и инвестиције и бројне могућности у области обновљивих извора енергије и енергетике у глобалу. То су кључне области које тренутна ситуација у свету још више потискује у први план.Словеначка предузећа у Србији отварају радна места и генеришу српски извоз. Словенија је отворена и за српске инвестиције, које су у сталном порасту, а желимо и да што боље уравнотежимо међусобна улагања“, написала је словеначка министрака спољних послова.

Додала је да обострано корисна економска сарадња и избалансирани интереси представљају здраву основу за сарадњу у многим другим областима – од културе, образовања, науке и истраживања до спорта и европских питања.

„Посебно желим да истакнем да је Словенија спремна да помогне Србији у свим областима у којима за то има одговарајуће знање, искуство и капацитет. Бројне могућности видим у оквиру билатералне техничке и развојне помоћи, управљању водама и управљању и преради отпада. Много заједничких пројеката смо већ реализовали билатерално, као и у европским оквирима, и желимо да са тим наставимо свугде где Србија буде изразила интересовање“, истакла је Фајон у ауторском тексту.

Говорећи о активностима сарадње, она је навела да је културна сарадња она која нас највише обогаћује и где смо сведоци изузетно разноврсне сарадње.

Додала је да Србија, а посебно њени грађани, суверено одлучују о својој будућности и да је Србија је европска држава, са европском културом и јасном будућношћу у оквиру Европске уније.

„Нема боље алтернативе од чланства у Европској унији за све земље региона. Кључно је да државе желе да постану део европске породице и да су спремне на захтевне реформе и понекад тешке компромисе. Са друге стране, ми као државе чланице морамо им у томе помоћи и стрпљиво држати врата отворена. Европска перспектива није права ако се не може осетити на целом европском путу и ​​на крају видети реално остварив циљ – чланство у Европској унији“, навела је Фајон.

Оценила је да Србија има важну улогу у ширем контексту дешавања у региону.

„Њен економски успех, изградња инфраструктуре и општи приступ значајно доприносе повезивању и развоју читавог региона. Свесна сам да се за европску будућност Србије везују и неке тешке политичке теме. У процесу дијалога Београда и Приштине видимо честе тензије. Упркос чињеници да нема лаких тема за разговор, дијалог, уз европско посредовање, остаје најбољи начин за решавање противречности и изазова. Искреност, политичка храброст, међусобно поштовање и поштовање онога што је договорено кључ су напретка“, оценила је словеначка министарка спољних послова.

Додала је да је након руског напада на Украјину, Европа је другачија.

„Иако се налазимо изван непосредног подручја сукоба, сви осећамо последице рата. У Европи се суочавамо са енергетском кризом и поскупљењима. У кризним ситуацијама, наш први одговор је често да морамо да се побринемо сами за себе. И истина је, политички лидери свих демократских земаља имају одговорност и мандат народа да се носе са кризама на начин који ће имати најмање неповољне последице по становништво. Актуелну кризу не смемо потцењивати, а посебно не узроке и дугорочне последице по целу Европу и свет. И поред легитимне потребе да се „свако побрине за себе“, желим да истакнем да се за себе најбоље можемо побринути само заједно, уз искрену солидарност и јединство.“, невела је.

Истакла је да нема места за несугласице и међусобна оптуживања у Европи.

„Са тим циљем смо, као земље чланице ЕУ, подржале Пакет енергетске подршке за регион западног Балкана у износу од милијарду евра, који је најавила Европска комисија. У оквиру овог пакета ће већ од јануара 2023. године бити доступно 500 милиона евра бесповратних средстава буџетске подршке намењене помоћи угроженим домаћинствима и предузећима, а Србија ће у првој фази за ову намену добити 165 милиона евра из ИПА 3 „, објаснила је Фајон.

Пожелела је Србији да јој 2023. година донесе конкретан напредак на путу ка ЕУ.

Ђурић: Тајне оптужнице против Срба на Косову и Метохији неприхватљив вид политичког притиска

Преузмите андроид апликацију.