Početna > Biznis
Biznis

Evropski pčelari na udaru konkurencije

Evropski profesionalni pčelari su na kolenima. Još jednom, klimatske promene su uticale na proizvodnju u 2022, zajedno sa rastućim cenama. Nekoliko važnih evropskih tržišta kao što su Mađarska, Španija i Italija prestalo je da funkcioniše.

Kako piše „Agropres”, povećane prodajne cene evropskih pčelara nisu konkurentne u borbi na tržištu sa medom iz Kine, Vijetnama i Indije. Tako bi EU mogla da izgubi trećinu svojih košnica u narednim godinama, što znači dalji uvoz.

U tom kontekstu, objavljivanje studije od strane službi Evropske komisije, dokazivanje masovne prevare na uvezenim medovima kap je koja je prelila čašu.

Podsetimo, iako se već godinama o tome govori, nedavno je kao bomba odjeknula vest da je od 320 uzoraka dobijenih od nadležnih organa učesnica čak 147 (46 odsto) osumnjičeno da ne poštuje odredbe evropske direktive o medu.

„Situacija je zabrinjavajuća i potrebno nam je brzo rešenje. U svetlu tekuće revizije direktive o medu, evropski pčelari i njihove zadruge pozivaju na transparentno obeležavanje zemlje porekla, sa procentima u opadajućem redosledu, poboljšavajući bolju sledljivost i moderniji usaglašen evropski okvir za laboratorijsko ispitivanje meda“ izjavio je Stanislav Jaš, predsedavajući Radne grupe COPA – COGECA.

Pozvao je EK da čuje ovu poruku, a sve evropske pčelare putem društvenih mreža da ostavljaju svoje komentare, iskustva i da upozore na primere falsifikata iz svog okruženja.

Stručnjaci su i ranije upozoravali da zvanične metode koje se trenutno koriste nisu pogodne za otkrivanje svih prisutnih oblika prevare. Kako se navodi, jedno su dodaci šećernog sirupa, ali postoje i druge vrste falsifikovanja, kao što su nezreli medovi, lažne oznake ili dodavanje sredstava za bojenje. Zbog toga bi prevare mogle biti još masovnije.

Jedino šećeru ne pada cena

Preuzmite android aplikaciju.