Početna > Život i stil
Život i stil

Evo zašto ne treba da delite brijač čak ni sa partnerom

Brijanje, čak i kada je obavljeno nežno, stvara ono se naziva „blaga trauma“ kože.
Foto: Pixabay/stevepb

Zamislite scenario: pod tušem ste i primetili ste nekoliko novih dlačica na nozi, ali ste zaboravili da ponesete brijač. Onda vidite da je brijač vašeg partnera slučajno ostavljen u kupatilu i, iako verovatno znate da to nije najbolja ideja, mislite da biste mogli da ga pozajmite samo jednom. Ali to zaista nije dobra ideja.

Manje ogrebotine i ogrebotine uzrokovane žiletima mogu poslužiti kao ulazna tačka za potencijalno štetne bakterije, gljivice ili viruse, koji na kraju mogu izazvati infekciju.

Brijač može biti iznenađujuće plodno okruženje za sve vrste bakterija.

Mnogi brijači imaju više oštrica, a samim tim i veću površinu za život organizama. Mnogi ljudi ne menjaju svoje oštrice onoliko često koliko bi trebalo, a brijači se obično čuvaju u kupatilu gde su vlažni uslovi veoma povoljni za razvoj bakterija.

Kada su u pitanju uobičajene infekcije kože, bakterije mogu da izazovu probleme poput celulitisa, određeni virusi mogu dovesti do bradavica, a gljivice imaju tendenciju da šire atletsko stopalo i gljivične infekcije.

Najčešći neželjeni efekat upotrebe tuđeg brijača je folikulitis, koji se karakteriše upalom folikula dlake koja može izgledati kao male, crvene ili upaljene bubuljice, izazivajući svrab ili neujednačenu teksturu.

Može biti izazvana patogenom koji uđe u kožu, najčešće bakterijom stafilokoka, ili trenjem tokom brijanja.

Dakle, ako se pitate zašto je područje koje ste obrijali sada grubo i izgleda upaljeno nego obično, ovo bi mogao biti potencijalni uzrok.

Dermatolozi preporučuju da zamenite brijač nakon pet do sedam brijanja kako biste smanjili iritaciju.

Ako se malo jače posečete i žilet je star, otvori na koži mogu omogućiti bakterijama da uđu i šire infekciju.

Zašto je orah zdrav?

 

Preuzmite android aplikaciju.