Kako se brinuti za područje pazuha? Dezodoransi postižu pun efekat samo ako se nanesu na čistu i suvu kožu. Ova preporuka možda zvuči banalno i poznato, ali se i dalje ignoriše. Pročitajte na šta još treba da obratite pažnju.
U današnjem društvu se pretpostavlja da su pazusi glatki, suvi i osvežavajući. Ali ne zaboravimo da pranje, stavljanje dezodoransa i depilacija voskom ne mogu i ne smeju u potpunosti da potisnu prirodnu funkciju pazuha, koji sadrže mnoge znojne žlezde, ključne za „klimatizaciju“ tela. Oni čine kožu propusnijom i stoga osetljivijom. Osetljivost pazuha se u velikoj meri pojačava trljanjem kože u pregibu, gde se akumulira vlaga i smanjuje protok vazduha. Zbog toga se na ovom mestu mogu javiti razne bolesti.
Za negu i zaštitu pazuha dermatolozi preporučuju:
Ako se na pazuhu pojave promene kao što su crvenilo, peckanje, osip, fleke, bubuljice ili kvržice, važno je saznati o čemu se radi. Na primer, ako se na koži formira crvena upaljena kvrga, najčešće se radi o zapaljenju korena kose. Pege, odnosno promene boje kože i svrab, mogu biti znaci alergije ili gljivične infekcije, a bakterijske infekcije se najčešće manifestuju kao male bubuljice.
Veoma su popularni domaći dezodoransi od sode bikarbone, eteričnih ulja i drugih prirodnih sastojaka. Međutim, zbog upotrebe ovakvih preparata, ljudi često završe kod dermatologa jer prirodne supstance mogu izazvati iritacije i alergijske reakcije, posebno ako su dozirane u prevelikim koncentracijama, što se često dešava kada se dezodoransi pripremaju po neproverenoj recepturi. Bezbedniji dezodoransi su napravljeni po visokim farmaceutskim i kozmetičkim standardima. Među takvim proizvodima postoji širok spektar onih koji ne sadrže štetne sintetičke hemikalije i posebno su prilagođeni osetljivoj koži.
Dezodoransi postižu pun efekat samo ako se nanose na čistu i suvu kožu. Ova preporuka možda zvuči banalno i poznato, ali se i dalje ignoriše. Zbog užurbanog dnevnog ritma, korisnici često nanose dezodorans na već znojavu kožu. Međutim, to smanjuje njihovu efikasnost i povećava rizik od iritacije.
Prirodne tkanine poput pamuka su najpogodnije za „provetravanje“ pazuha, što je razlog više da se izbegavaju sintetički materijali.
Ne preporučuje se piling zone pazuha jer može izazvati crvenilo i iritaciju kože.
Losion, mleko i slični proizvodi za negu tela mogu se nanositi na pazuhe s vremena na vreme ili po potrebi. Neka budu lagane teksture i veoma blage kompozicije. Nemojte ih nanositi pre dezodoransa jer to smanjuje njegov efekat.
Ne koristite dezodorans pre odlaska na plažu, ili pre kupanja i sunčanja. Interakcija UV zraka i dezodoransa može izazvati alergije i podstaći stvaranje smeđih mrlja na koži koje je teško ukloniti.
Ako su vam pazusi izloženi jakoj sunčevoj svetlosti (npr. ako često podižete ruke dok ste na plaži ili vežbate na otvorenom, itd.), zaštitite ih proizvodom visokog faktora (SPF 30 ili više). Važi već pomenuta preporuka da preparat bude lagane teksture i veoma blagog sastava.
Depilacija (npr. brijanje ili krema) je jedan od najčešćih uzroka iritacije i uraslih dlačica u predelu pazuha. Zato pažljivo birajte odgovarajući metod i pazite na higijenu (npr. ako brijete pazuhe, brijač morate menjati što je moguće češće i on mora glatko da klizi po koži). Nemojte nanositi dezodorans odmah nakon depilacije pazuha.
Osobama sklonim upalu korena dlake i ponovnom rastu kose preporučuje se da ih trajno uklone IPL tehnologijom (intenzivno pulsirajuće svetlo) ili laserom. Međutim, ovakve procedure nisu pogodne za svakoga i moraju ih izvoditi iskusni profesionalci, a kožu ne treba izlagati suncu nedeljama pre i posle tretmana.
Preuzmite android aplikaciju.