Како се бринути за подручје пазуха? Дезодоранси постижу пун ефекат само ако се нанесу на чисту и суву кожу. Ова препорука можда звучи банално и познато, али се и даље игнорише. Прочитајте на шта још треба да обратите пажњу.
У данашњем друштву се претпоставља да су пазуси глатки, суви и освежавајући. Али не заборавимо да прање, стављање дезодоранса и депилација воском не могу и не смеју у потпуности да потисну природну функцију пазуха, који садрже многе знојне жлезде, кључне за „климатизацију“ тела. Они чине кожу пропуснијом и стога осетљивијом. Осетљивост пазуха се у великој мери појачава трљањем коже у прегибу, где се акумулира влага и смањује проток ваздуха. Због тога се на овом месту могу јавити разне болести.
За негу и заштиту пазуха дерматолози препоручују:
Ако се на пазуху појаве промене као што су црвенило, пецкање, осип, флеке, бубуљице или квржице, важно је сазнати о чему се ради. На пример, ако се на кожи формира црвена упаљена кврга, најчешће се ради о запаљењу корена косе. Пеге, односно промене боје коже и свраб, могу бити знаци алергије или гљивичне инфекције, а бактеријске инфекције се најчешће манифестују као мале бубуљице.
Веома су популарни домаћи дезодоранси од соде бикарбоне, етеричних уља и других природних састојака. Међутим, због употребе оваквих препарата, људи често заврше код дерматолога јер природне супстанце могу изазвати иритације и алергијске реакције, посебно ако су дозиране у превеликим концентрацијама, што се често дешава када се дезодоранси припремају по непровереној рецептури. Безбеднији дезодоранси су направљени по високим фармацеутским и козметичким стандардима. Међу таквим производима постоји широк спектар оних који не садрже штетне синтетичке хемикалије и посебно су прилагођени осетљивој кожи.
Дезодоранси постижу пун ефекат само ако се наносе на чисту и суву кожу. Ова препорука можда звучи банално и познато, али се и даље игнорише. Због ужурбаног дневног ритма, корисници често наносе дезодоранс на већ знојаву кожу. Међутим, то смањује њихову ефикасност и повећава ризик од иритације.
Природне тканине попут памука су најпогодније за „проветравање“ пазуха, што је разлог више да се избегавају синтетички материјали.
Не препоручује се пилинг зоне пазуха јер може изазвати црвенило и иритацију коже.
Лосион, млеко и слични производи за негу тела могу се наносити на пазухе с времена на време или по потреби. Нека буду лагане текстуре и веома благе композиције. Немојте их наносити пре дезодоранса јер то смањује његов ефекат.
Не користите дезодоранс пре одласка на плажу, или пре купања и сунчања. Интеракција УВ зрака и дезодоранса може изазвати алергије и подстаћи стварање смеђих мрља на кожи које је тешко уклонити.
Ако су вам пазуси изложени јакој сунчевој светлости (нпр. ако често подижете руке док сте на плажи или вежбате на отвореном, итд.), заштитите их производом високог фактора (СПФ 30 или више). Важи већ поменута препорука да препарат буде лагане текстуре и веома благог састава.
Депилација (нпр. бријање или крема) је један од најчешћих узрока иритације и ураслих длачица у пределу пазуха. Зато пажљиво бирајте одговарајући метод и пазите на хигијену (нпр. ако бријете пазухе, бријач морате мењати што је могуће чешће и он мора глатко да клизи по кожи). Немојте наносити дезодоранс одмах након депилације пазуха.
Особама склоним упалу корена длаке и поновном расту косе препоручује се да их трајно уклоне ИПЛ технологијом (интензивно пулсирајуће светло) или ласером. Међутим, овакве процедуре нису погодне за свакога и морају их изводити искусни професионалци, а кожу не треба излагати сунцу недељама пре и после третмана.
Преузмите андроид апликацију.