Почетна > Свет
Свет

ЕУ усвојила своју преговарачку позицију за ЦОП27

Министри за животну околину ЕУ усвојили су заједнички став за ЦОП27, конференцију Уједињених нација о климатским променама, који ће служити као општа преговарачка позиција свих 27 држава чланица Уније.
Фото: Wikimedia Commons

ЦОП 27 ће бити одржан 7. и 8. новембра у Шарм-ел-Шеику у Египту.

Текст усвојен синоћ, прецизира да је ЕУ спремна да подигне сопствене климатске циљеве „што је пре могуће” и да је отворена за повећање своје финансијске помоћи земљама у развоју, али без квантификације своје посвећености.

Ана Хубачкова, чешка министарка животне средине која је председавала овом министарском Саветум ЕУ, изјавила да ће “све очи бити упрте у нас у Шарм ел Шеику”.

“ЕУ је увек била на челу климатских акција и ми ћемо наставити да водимо својим примером. Заштита наше планете за будуће генерације захтева снажну заједничку глобалну акцију. Драго ми је што је ЕУ доказала да је озбиљна у својим амбицијама”, рекла је министарка.

Савет је у закључцима истакао да се глобална амбиција мора значајно повећати како би циљ фиксиран Париским споразумум од 1,5 степен Целзијуса био на дохват руке, односно да загревање буде ограничено на +1,5 Ц у поређењу са прединдустријском ером, и позива све земље да изнесу амбициозне циљеве и политике, посебно велике економије.

Савет је обновио снажну посвећеност ЕУ и држава чланица да наставе да повећавају своје међународно финансирање климатских промена и позива све земље да појачају своје напоре да мобилишу финансијска средства из свих извора за подршку климатским акцијама и да укључе климу у све финансијске планове.

Министри су кажу „спремни да ажурирају националне доприносе ЕУ и њених држава чланица што је пре могуће, у зависности од коначног резултата“ текућих дискусија између држава чланица Уније, како би се финализирале мере њиховог климатског плана.

Тај план предвиђа смањење емисије гасова стаклене баште у ЕУ за 55 одсто до 2030. године, у поређењу са 1990. годином.

Усвојени европски текст позива на „престанак употребе угља кроз постепено смањење и елиминацију неефикасних субвенција за фосилна горива“.

Што се тиче европске финансијске помоћи земљама у развоју, усвојени закључак је опрезан и без превише обећања.

Земље у развоју су погођене последицама климатских промена и бележе суше, поплаве, топлотне таласе.

Са друге стране, ове сиромашне земље су најмање одговорне за емисије штетних гасови. Ове државе позивају ЦОП 27 за посебно финансирање како би се надокнадили „губици и штете“ које су претрпеле.

Међутим, богате земље још нису испуниле своју посвећеност климатској помоћи од 100 милијарди долара годишње, циљ који су поставили 2020. године, за помоћ сиромашним земљама.

Европски савет „очекује да ће овај циљ бити постигнут 2023. године“, каже се у тексту, али се не фиксира нови датум и циљ.

SAD pokrenule postupke protiv kineskih državljana

Преузмите андроид апликацију.

Ознаке