Почетна > Бизнис
Бизнис

ЕУ посеже за гасом из резерви због мањка руских испорука

Европске енергетске компаније почеле су да користе гас из подземних складишта како би надокнадиле губитак испорука из Русије због радова на годишњем одржавању руског гасовода Северни ток 1.
Фото: Pexels/
Life-Of-Pix

Према подацима компаније Гас Инфрастракчер Европа (ГИЕ), 85,5 милиона кубних метара природног гаса повучено је 12. јула из објеката немачких подземних складишта гаса (УГС). То је први пут од почетка априла да су повлачења премашила ниво убацивања гаса у складишта, показују подаци ГИЕ, преноси Раша тудеј (РТ).

Највећа повлачења су извршили немачки Унипер, аустријски ОМВ и норвешки Еквинор.

Раније је Унипер саопсштио да не искључује опцију да ће морати да узима гас из објеката УГС-а и да смањи испоруке већ ове недеље, док је ОМВ најавио смањење испорука гаса Аустрији за око 70 одсто због затварања Севрног тока.

Ситуацију су погоршали проблеми с производњом у Норвешкој, која је други највећи снабдевац Европе природним гасом после Русије. Наиме, тамо је Еквинорово гасно поље Слепнер у Северном мору било принуђено да ове недеље привремено заустави производњу због вишеструких цурења на гасној инфраструктури.

Румунија и Белгија су такође почеле да користе резерве 12. јула, пошто је затварање Слепнер поља погодило на испоруке терминалу за пријем гаса Зебруге у Белгији.

Укупне резерве у европским складиштима гаса износиле су 62,57 посто капацитета на дан 12. јула, што је за око 1,5 проценат мање од просека за тај датум у протеклих пет година.

Европа тренутно има залихе од око 67 милијарди кубних метара гаса. Дневне стопе убризгавања гаса у складишта су отприлике два пута ниже него пре обустављања рада Северног тока 1 због редовног годишњег ремонта који се обавља од 11. до 21. јула.

Чак и пре затварања, овај гасовод је радио са само 40 одсто капацитета јер његове кључне компоненте, које су биле на сервисирању у Канади, нису враћене Русији због западних санкција.

Једина преостала рута за испоруку руског гаса у земље западне и централне Европе тренутно је транзитна линија кроз Украјину. Међутим, транзит преко те земље је скоро преполовљени у мају када је Кијев затворио мерну станицу Сохрановка, тако да је у функцији само компресорска станица Суџа.

Испоруке гаса Турским и Плавим током нису погођене, али су оне намењене Турској и земљама Јужне и Југоисточне Европе, пише РТ.

Gde na odmor sa vaučerom: Čarolija na Dunavu – Golubac

Преузмите андроид апликацију.