Министарка рударства и енергетике, проф. др Зорана Михајловић, изјавила је да је енергетска безбедност важна карика националне безбедности сваке земље. Она је истакла да зелена агенда доноси нови начин развоја и раста, као и повећања енергетске безбедности и независности, а уједно је кључна у борби против климатских промена.
„Зелена агенда су нове инвестиције и нова радна места. То не значи да ће бити било каквог заустављања развоја, нити да ће неко остати без посла, напротив. Зелена агенда значи нови модел раста и представља план како да изађемо из прљавих технологија и уводимо здраве моделе производње, а то значи не само опстанак постојећих, већ и нова радна места. Колико је енергетика важна за безбедност сваке земље најбоље се види данас, када имамо глобалну енергетску кризу, раст цена и климатске промене. Када је реч о конференцији у Глазгову, то је прилика да све државе дају одговор на који начин ћемо кренути у зелену агенду и шта то значи за сваку државу и глобално“, рекла је она.
Михајловићева је нагласила да су сви који мисле да зелена агенда није потребна већ изгубили раст, јер зелена агенда значи улагање у енергетику, пољопривреду, грађевинарство, саобраћај.
„Годишње се емитује 60 милијарди тона угљен-диоксида у свету, половина се задржава 300 година, а половина остаје у атмосфери више од хиљаду година. То више није питање колико је која земља велика или развијена, већ то постаје главно питање националне политике свих држава, које треба да се определе за зелене инвестиције. Када говоримо о термокапацитетима у Европи, није тачно да се сви враћају на угаљ. Велика Британија користи само два одсто угља у свом енергетском миксу. Пољска има свој лигнит, али увози камени угаљ јер не жели да користи лигнит који је лошег квалитета. Кина је највећи увозник каменог угља из Аустралије. Мислим да би и ми требало да идемо ка томе да имамо термокомплексе у резерви и да их користимо само у одређеним кризним ситуацијама, каква је ова“, додала је потпредседница.
Србија може бити добитник у процесу енергетске транзиције.
Она је рекла да је зелена агенда питање енергетске безбедности и здравије животне средине, као и да је изазов на глобалном нивоу.
„Зелена агенда не значи само да држава више инвестира, већ да јавна предузећа, посебно ЕПС, боље планира, брже и ефикасније реализује инвестиције, а не да радови на ремонту касне и да немамо нове капацитете дуже од три деценије“, изјавила је Михајловићева.
Она је рекла да је у плану изградња нових ХЕ, а посебно је важан „Ђердап 3“, који ће бити хибридна електрана, прва у Европи, која ће имати и соларне и ветро генераторе.
Преузмите андроид апликацију.