Početna > Putovanja
Putovanja

Egzotika islama na starom kontinentu

Evropa je pretežno hrišćanski kontinent, kako u kontekstu religije, tako i kulturnog nasleđa. To međutim ne znači da ne postoje tragovi drugih religija u Evropi. Od Anadaluzije do Istanbula, postoje tekovine islama koje značajno doprinose ne samo arhitektonskom, već i kulturnom diverzitetu Evrope.
Foto: Unsplash/Diego Allen

Predstavljamo vam neke od najvažnih lokacija islamske baštine na našem kontinetu, koje vredi posetiti bez obzira na našu veroispovest.

Andaluzija, Španija

Današnja južna španska pokrajina, Andaluzija, osnovana je u osmom veku nakon uspešnih osvajanja Tarika Ibn Zijada, koji je bio slavni heroj Omejadskog kalifata, te je narednih vekova bila važan islamski centar.

Marokanske dinastije Almoravid i Almohad ujedinile su teritoriju pod svojom vlašću i omogućile stvaranje važnog islamskog nasleđa koje do danas privlači pažnju turista svih veroispovesti, a i ateista.

Gradovi poput Sevilje, Kordobe, Malage, Granade i Almerije sa brojnim istorijskim spomenicima svedoci su mračnog doba Evrope kojom su vladali muslimanski kraljevi.

Foto: Unsplash/Jorge Fernandez Salas

Jedna od najznačajnijih građevina iz ovog doba je velelepna Alhambra. Alhambra je mnogo više od zamka.

To je jedinstveni spomenik arapske arhitekture, ali i umetnosti, kompleks koji pleni kako svojom celokupnom monumentnošću, tako i malenim detaljima kao što su keramičke pločice, egzotične arabeske i elegantni lukovi.

Osim zbog svojih arhitektonskih bisera, Andaluzija je vredna posete i zbog interesantnih i raznolikih predela koji obiluju najrazličitijom vegetacijom. Od visokih planina i borovih šuma, preko suvih pustinja pa sve do plodnog zemljišta na kom se laku uzgajaju tropske voćke.

Istanbul, Turska

Najveći grad u Turskoj prepoznatljive panorame nadvijene nad Bosforom ne treba posebno predstavljati.

Istorija grada seže do 6. veka pre nove ere, a pre nego što je pao u ruke Otomanske imperije bio je deo mnogih drevnih civilizacija i poželjna meta raznih osvajača.

Foto: Shutterstock/Opis Zagreb

Danas u njemu imamo veličanstvene građevine poput Plave džamije i Aja sofije koje su očaravajući spomenici islamskog nasleđa u Evropi.

Plava džamija dobila je ime po plavoj keramici kojoj je ukrašena sa namerom osnivača Ahmeda I da parira lepoti Aja sofije.

Sazidana je početkom 17. veka na temeljima srušene Konstantinove palate i predstavaljala veliki umetnički poduhvat budući da je ukrašena sa 20.000 pločica koje su ručno oslikane.

U donjem nivou pločice su oslikane lalama, a one na svodovima prikazuju voće, cveće i čemprese.

Još impresivniji su vitraži kojih ima više od dve stotinei zahvaljujući kojima prirodno svetlo u džamiji dobija novu dimenziju.

Blagaj, Bosna i Hercegovina
Foto: Shutterstock/Vadym Lavra

Podaci kažu da u Bosni i Hercegovini ima gotovo 2000 džamija. Ipak, jedno mesto se izdvaja ne samo kao značajno za islamsku zajednicu, već zbog lepote prirode kojom je okruženo.

Na izvoru Bune, u malenom selu Blagaj, nalazi se derviški manastir, tekija iz 15. veka sagrađena u visokoj strmoj steni. Mesto je skromno, čak spartansko, ali očaravajuće zbog svoje autentičnosti i prirodnog okruženja.

Iznad Tekije se nadvija litica visoka preko 200 metara, na vrhu koje se nalaze ostaci srednjovekovne utvrde Stjepana Vukčića-Kosače.

Kompleks je više puta oštećen zbog urušavanja stena, međutim, tekija je svaki put obnovljena.

Primarna svrha građevine bila je da služi kao mesto za zikr (slavljenje Boga), da bi pred Drugi svetski rat interes za ovaj ritual gotovo potpuno prestao. Danas dve grupe derviša zikr u tekiji održavaju tri puta sedmično.

Autor teksta: N. K.

Mali gradovi Evrope: Skriveni biseri starog kontinenta

Preuzmite android aplikaciju.