Rastuća sila i snaga maloprodaje – tako se danas na velikim evropskim tržištima nazivaju privatne ili trgovačke robne marke kojih je sve više na policama.
Proizvodi koji polako preuzimaju mesta nacionalnih brendova i na našem tržištu su vrlo prisutni.
Prema poslednjim podacima, čine više od 40 odsto ukupnog asortimana u domaćoj trgovini.
Kupci ih radije biraju zbog cena koje su po pravilu niže, a trgovci jer na njima imaju više marže i velike zarade, budući da su troškovi na tim proizvodima neuporedivo manji nego u slučaju premijum robe.
Ranijih godina cene trgovačkih marki su bile niže za trećinu u odnosu na robne marke, a sada su se poprilično približile brendovima. Proizvodi privatne robne marke su artikli pod imenom brenda trgovinskog lanca koji je po pravilu jeftiniji od proizvoda drugih proizvođača iz iste robne grupe.
Kako objašnjavaju trgovci, cilj razvoja ovih proizvoda je dostupnost većem broju kupaca i niža kupovna moć.
Ceo trend je nastao u Zapadnoj Evropi pre više od tri decenije kao potreba za uštedom kućnog budžeta prosečnog kupca i mogućnost da veliki trgovinski lanci kontrolišu svoju prodaju i profit.
Danas gotovo da nema proizvoda koji nije dobio zamenu za poznate brendove, a najveća potražnja je za uljem, mlečnim proizvodima, mesnim prerađevinama, konzerviranim proizvodima, slatkišima, sokovima, kućnom hemijom.
Svi trgovci koji posluju u Srbiji u svom asortimanu imaju na stotine robnih marki koje su jeftinija „kopija” brenda.
Razlog je upravo cena koja je i dalje niža zbog manjih troškova koji se ostvaruju tako što mali, a sve češće i veliki proizvođači rade za trgovačke lance i za njih proizvode robu pod imenom trgovačke robne marke.
Preuzmite android aplikaciju.