Доктор са Харварда, Роберт Х. Шмерлинг, одлучио је да разбије мит о помфриту као смртоносној храни коју треба избегавати по сваку цену.
Шмерлинг се позвао на студију из 2017. године, објављену у „American Journal of Clinical Nutrition„, у којој је посматрано 4.400 старијих људи у периоду од осам година.
Истраживања су показала да већа потрошња кромпира, укључујући пржени и непржени кромпир, није повезана са већим ризиком од смрти.
Један од налаза студије је да је једење помфрита више од два пута недељно повезано са двоструко већим ризиком од смрти. Аутори истраживања имали су неколико теорија о томе зашто помфрит повећава ризик од смрти.
Помфрит садржи много масти и соли, што може повећати ризик од кардиоваскуларних болести.
Повећана потрошња помфрита може повећати ризик од развоја високог крвног притиска, дијабетеса и гојазности.
Људи који једу много помфрита могли би да буду и конзументи друге масне и слане хране, заслађених пића и црвеног меса.
„Као што се сумња, студија не доказује да је помфрит узрок повећаног ризика од смрти код људи који га једу много“, пише Шмерлинг, који не верује да би људи требало заувек да се одрекну своје омиљене нездраве хране.
„Они који једу помфрит више од два пута недељно имају већи ризик од смрти. Стога, конзумирање помфрита једном недељно или ређе, вероватно не би имало значајан утицај на здравље“, пише он.
Величина порције је такође важна.
Иако студија није објавила детаље о количини помфрита коју људи поједу у једној порцији, „званична” порција је 10 до 15 помфрита, односно 130 до 150 калорија, док ланци брзе хране служе три или четири пута више.
С друге стране, помфрит који правите код куће, користећи маслиново или репичино уље је много здравија опција. Шмерлинг је закључио да је помфрит једноставно „превише добар да би се одустао“ и да у умереним количинама никако није убитачна храна.
Преузмите андроид апликацију.