Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da antidejtonska BiH ide putem raspada i ne služi nijednom narodu ni građanima u BiH, već je potrebna samo strancima da održavaju tenzije.
„Granica postoji, kako ona granica overena u Aneksu 2 Dejtonskog sporazuma, tako i granica dokle nešto može ići ili dokle se nešto može trpeti, a kada se mora reći – dosta. Granica postoji – ne samo kao granica razgraničenja Republike Srpske i Federacije BiH, nego granica postoji i u strpljenju, toleranciji, u prihvatanju“, istakao je Dodik u autorskom tekstu, prenosi Srna.
Dodik je podsetio da prema Aneksu 2 Dejtonskog sporazuma nije samo granica između dve države – Republike Srpske i Federacije BiH od kojih je u Dejtonu nastala „Bosna i Hercegovina“.
„To je takozvana ‘država’ ali bez određenja šta je po državnoj strukturi. Najbliža definicija te i takve BiH je da je to entitet sa međunarodno priznatim granicama i kao takva članica Ujedinjenih nacija. Neodređenu „BiH“ čine Republika Srpska na 49 odsto teritorije predratne SR BiH i muslimansko-hrvatska federacija pod zvaničnim nazivom „Federacija BiH“ na 51 odsto teritorije. Prema dejtonskom Ustavu BiH, Republika Srpska i Federacija BiH kao dve države unutar dejtonskog okvira, imaju svoje zakonodavne, izvršne, i sudske organe, svoje vojske i policije, svoje carine i svoje granične službe, svoje poreze i svoje finansije iz kojih finansiraju ono minimalno i neophodno na nivou ‘BiH’ što je propisano Aneksom 4 Dejtonskog sporazuma kao Ustavom BiH“, kazao je on.
Prema njegovim rečima, država BiH po Dejtonskom sporazumu nema ništa, osim onoga što joj dozvole i daju dva državotvorna entiteta.
Dejtonska BiH ima samo tri organa Predsedništvo, Ustavni sud i Centralnu banku, sa vrlo ograničenim i tačno pobrojanim nadležnostima, smatra Dodik i navodi da sve ostale nenavedene državne nadležnosti, funkcije i organi – pripadaju dvema državama Republici Srpskoj i Federaciji BiH.
Prema međunarodnom pravu, kaže predsednik RS, narod je nosilac suverenosti i iz toga izvire i suverenitet država.
„Deklaracijom od 9. januara 1992. godine, zasnovanoj na plebiscitu srpskog naroda od 9/10. novembra 1991. godine, srpski narod u BiH je osnovao svoju političku i administrativnu jedinicu u tadašnjoj Socijalističkoj Republici BiH kao jednoj od administrativno-političkih jedinica tadašnje SFRJ. Korišteno je pravo na samoopredeljenje po tada važećem Ustavu SFR Jugoslavije u čijim osnovnim načelima piše: Narodi Jugoslavije polazeći od prava svakog naroda na samoopredeljenje, uključujući i pravo na otcjepljenje, na osnovu svoje slobodno izražene volje. Dakle, reč je o pravu naroda, (a ne i republika u sastavu SFRJ), da koristi svoje pravo na samoopredeljenje“, podsetio je Dodik.
I brojni akti, kako je naveo, međunarodnog prava regulisali su pitanje prava naroda na samoopredeljenje, pa tako u Povelji Ujedinjenih nacija, kao najvažnijem dokumentu međunarodnog prava, piše: „Razvijanje prijateljskih odnosa među narodima koji su zasnovani na poštovanju načela ravnopravnosti i prava naroda na samoopredeljenje“.
U dva međunarodna pakta koji su postali i sastavni deo Aneksa 4 Dejtonskog sporazuma – Ustava BiH, a to su Međunarodni pakt o građanskim i političkim pravima i Pakt o privrednim, socijalnim i kulturnim pravima iz 1966. godine, piše:
„Svi narodi imaju pravo na samoopredeljenje. Na osnovu ovog prava, oni slobodno određuju svoj politički status i slobodno obezbeđuju svoj ekonomski, socijalni i kulturni razvoj. Da bi postigli svoje ciljeve, svi narodi mogu slobodno da raspolažu svojim bogatstvima i svojim prirodnim izvorima, bez štete po obaveze koje proističu iz međunarodne privredne saradnje, zasnovane na principu uzajamnog interesa i međunarodnog prava. Jedan narod ne može ni u kom slučaju da bude lišen svojih vlastitih sredstava za život. Države članice ovog pakta, uključujući i one države koje su odgovorne za upravljanje nesamostalnim teritorijama i teritorijama pod starateljstvom, dužne su da pomažu ostvarenje prava naroda na samoopredeljenje i da poštuju ovo pravo shodno odredbama Povelje Ujedinjenih nacija“, naveo je.
Dodik: Republika Srpska sposobna da brani svoj integritet i Ustav
Preuzmite android aplikaciju.