Председник Републике Српске Милорад Додик изјавио је да антидејтонска БиХ иде путем распада и не служи ниједном народу ни грађанима у БиХ, већ је потребна само странцима да одржавају тензије.
„Граница постоји, како она граница оверена у Анексу 2 Дејтонског споразума, тако и граница докле нешто може ићи или докле се нешто може трпети, а када се мора рећи – доста. Граница постоји – не само као граница разграничења Републике Српске и Федерације БиХ, него граница постоји и у стрпљењу, толеранцији, у прихватању“, истакао је Додик у ауторском тексту, преноси Срна.
Додик је подсетио да према Анексу 2 Дејтонског споразума није само граница између две државе – Републике Српске и Федерације БиХ од којих је у Дејтону настала „Босна и Херцеговина“.
„То је такозвана ‘држава’ али без одређења шта је по државној структури. Најближа дефиниција те и такве БиХ је да је то ентитет са међународно признатим границама и као таква чланица Уједињених нација. Неодређену „БиХ“ чине Република Српска на 49 одсто територије предратне СР БиХ и муслиманско-хрватска федерација под званичним називом „Федерација БиХ“ на 51 одсто територије. Према дејтонском Уставу БиХ, Република Српска и Федерација БиХ као две државе унутар дејтонског оквира, имају своје законодавне, извршне, и судске органе, своје војске и полиције, своје царине и своје граничне службе, своје порезе и своје финансије из којих финансирају оно минимално и неопходно на нивоу ‘БиХ’ што је прописано Анексом 4 Дејтонског споразума као Уставом БиХ“, казао је он.
Према његовим речима, држава БиХ по Дејтонском споразуму нема ништа, осим онога што јој дозволе и дају два државотворна ентитета.
Дејтонска БиХ има само три органа Председништво, Уставни суд и Централну банку, са врло ограниченим и тачно побројаним надлежностима, сматра Додик и наводи да све остале ненаведене државне надлежности, функције и органи – припадају двема државама Републици Српској и Федерацији БиХ.
Према међународном праву, каже председник РС, народ је носилац суверености и из тога извире и суверенитет држава.
„Декларацијом од 9. јануара 1992. године, заснованој на плебисциту српског народа од 9/10. новембра 1991. године, српски народ у БиХ је основао своју политичку и административну јединицу у тадашњој Социјалистичкој Републици БиХ као једној од административно-политичких јединица тадашње СФРЈ. Кориштено је право на самоопредељење по тада важећем Уставу СФР Југославије у чијим основним начелима пише: Народи Југославије полазећи од права сваког народа на самоопредељење, укључујући и право на отцјепљење, на основу своје слободно изражене воље. Дакле, реч је о праву народа, (а не и република у саставу СФРЈ), да користи своје право на самоопредељење“, подсетио је Додик.
И бројни акти, како је навео, међународног права регулисали су питање права народа на самоопредељење, па тако у Повељи Уједињених нација, као најважнијем документу међународног права, пише: „Развијање пријатељских односа међу народима који су засновани на поштовању начела равноправности и права народа на самоопредељење“.
У два међународна пакта који су постали и саставни део Анекса 4 Дејтонског споразума – Устава БиХ, а то су Међународни пакт о грађанским и политичким правима и Пакт о привредним, социјалним и културним правима из 1966. године, пише:
„Сви народи имају право на самоопредељење. На основу овог права, они слободно одређују свој политички статус и слободно обезбеђују свој економски, социјални и културни развој. Да би постигли своје циљеве, сви народи могу слободно да располажу својим богатствима и својим природним изворима, без штете по обавезе које проистичу из међународне привредне сарадње, засноване на принципу узајамног интереса и међународног права. Један народ не може ни у ком случају да буде лишен својих властитих средстава за живот. Државе чланице овог пакта, укључујући и оне државе које су одговорне за управљање несамосталним територијама и територијама под старатељством, дужне су да помажу остварење права народа на самоопредељење и да поштују ово право сходно одредбама Повеље Уједињених нација“, навео је.
Додик: Република Српска способна да брани свој интегритет и Устав
Преузмите андроид апликацију.