Представник РАТЕЛ-а Драгољуб Стефановић каже да ће до аукције за 5Г мрежу у Србији бити потребно још неких девет месеци, наводећи да је толико потребно да министарство донесе правилник о минималним условима процеса спровођена аукција.
Он је на вебинару „Где је и да ли је застала 5Г мрежа у Србији” рекао да ће дужина процеса реализације аукција зависити у многоме и од садржаја Правилника који доноси Министарство трговине, туризма и телекомуникација.
На онлајн трибини у организацији Друштва информатичара Србије, Стефановић је најавио да ће РАТЕЛ за поступак аукције ангажовати консултанте путем јавне набавке те да ће онда с њима бити разрађен поступак спровођена аукције.
Додао је да ће документација за аукцију 5Г мреже проћи и јавну расправу од месец и по дана.
Навео је да је регулаторни оквир за аукцију 5Г мреже направљен, а на одређеним базним станицама оператери који су показали заинтересованост за 5Г уз дозволу РАТЕЛ тестирају 5Г опрему.
На вебинару је учествовала компанија СББ, док није било представника Телекома Србија, Теленора и А1 који су такође показали интересовање за 5Г.
Стефановић је навео да је Влада Србије формирала радну групу како би се обезбедиле једноставније процедуре за постављање базних станица и заложио се да се више ради на едуковању опште популације о предностима 5Г мреже.
Сава Савић из Министарства трговине, туризма и телекомуникација рекао је да је спроведено низ регулаторних активности како би се мрежа пете генерације што брже имплементирала у Србији. Додао је да је пред Министарством сада доношење правилника којим се прописују минимални услови.
Уз жаљене што на вебинару нису говорили представници Телекома, Теленора и А1, он је поручио да га је обрадовало што је у медијима прочитао да је Телеком најавио да ће у 2022. инвестирати у 5Г мрежу, те позвао и остале операторе да изађу у јавност са својим плановима и циљевима.
Er Srbija od januara redovno leti sa aerodroma Niš i Kraljevo
Преузмите Андроид апликацију.