Početna > Srbija
Srbija

Dipos obeležio 60 godina poslovanja

Društvo za iznajmljivanje nekretnina Dipos sinoć je u Madlenijamu proslavilo značajan jubilej – 60 godina poslovanja i 60 godina Diplomatske kolonije na Dedinju.
dipos
Foto: Tanjug/Vladimir Sporčić

Dipos je osnovan 1962. godine kao državno preduzeće za upravljanje i održavanje nepokretnosti u vlasništvu Republike Srbije, sa ciljem da diplomatsko-konzularnim predstavništvima u Republici Srbiji i njihovom osoblju obezbedi udoban, komforan i bezbedan prostor za život i rad.

Dipos je danas je jedna od 0,4 odsto poslovno najstabilnijih kompanija u Srbiji.

Direktor Diposa Đoko Krivokapić, istako je da je Dipos ponosan na svoju 60 godina dugu istoriju poslovanja, tradiciju i izgrađenu reputaciju.

On je naglasio da Republika Srbija Dipos-u poverila na upravljanje i održavanje portfolio sa preko 300 nekretnina na najlepšim lokacijama u Beogradu, koje se već decenijama koriste za potrebe smeštaja diplomatske i međunarodne poslovne zajednice.

“U svakom poslu važno je trajati, a kada još u tom trajanju ostavite duboke tragove ili tragove koji su potokaz za naredne generacije onda slobodno možemo reći da smo ispunili svoju misiju u svom poslu. Nadam se da je poslovna saradnja koju negujemo sa našim partnerima i koja je dugačka 40, 50 i 60 godina divan zalog budućim generacijama da je neguju i nastave našim putem”, poručio je Krivokapić.

On je istakao da je dosta specifičnosti koje karakterišu rad Diposa i da misli da ne postoji privredni subjet, a ni fizičko lice koje ima takvu saradnju sa diplomatsko-konzularnim predstavništvima u Srbiji dugu 60 godina.

“Dipos nije javno preduzeće, već društvo kapitala, a to znači da nije monopolista na tržištu, već ima ogromnu konkurenciju, jer sam siguran da ima više od 1.000 registrovanih subjekata koji se bave ovom delatnošću”, istakao je Krivokapić.

On je dodao da je Diposov set usluga koji pruža klijentima investiciono-tehničko održavanje, tekuće održavanje i hitne intervencije gde služba Diposa izlazi promptno na svaki poziv zakupaca i rešava problem.

Ministarka kulture Maja Gojković istakla je da je Dipos javno preduzeće koje deli sudbinu države i podsetila da je ono nastalo sa Konferencijom Nesvrstanih u Beogradu pre 60 godina.

“Prve male kućice su sagrađene u to vreme da bi diplomate koji su pripremale kongres imale gde da borave. To je sada jedno divno naselje, a Dipos firma koja brine o velikom broju reprezentativnih objekata u Beogradu. Možemo samo da im poželimo sve najbolje i da nastave da čuvaju deo našeg kulturnog nasleđa”, poručila je Gojković.

Tokom svečanosti uručene su specijalne zahvalnice predstavnicima ambasada Meksika, Danske i SAD, sa kojima je Društvo ostvarilo najdužu i neprekidnu poslovnu saradnju u proteklih 60 godina.

Ambasador Meksika u Srbiji Karlos Isauro Feliks Korona rekao je da je za njegovu zemlju saradnja sa Diposom od suštinskog značaja za ispunjavanje diplomatskih poslova Meksika u Srbiji.

“Oni su agencija koja veoma podržava rad svih ambasada ovde u Srbiji. Saradnja koju smo uspostavili je dugotrajna saradnja. Oni razumeju potrebe ambasada ovde i veoma je važno za nas da nastavimo da radimo sa Diposom. Mislim da je ovo jedinstvena situacija u kojoj Dipos doprinosi ne samo sa administrativne strane, već i promoviše Srbiju ne samo nama, već i drugim zemljama”, poručio je ambasador Meksika.

Ambasador Egipta u Srbiji Basel Salah rekao je da je Dipos dobar primer ako odnosi između dve zemlje treba da funkcionišu.

“Radim sa Diposom od kako sam došao ovde i razlog za tako dobru saradnju su efikasnost i odgovornost. Dipos je uvek odgovorio našim potrebama, uvek je poštovao naše zahteve i to je veoma dobar primer kako Srbija i Egipat imaju savršen odnos”, istakao je Salah.

Govoreći o nekretninama koje su potrebne ambasadama, Salah je istakao da su kriterijumi obično lokacija, prostor, sigurnost i cene.

“Dipos obezbeđuje sve ove kriterijume i to više varijanti. Uvek bih preporučio Dipos svim ambasadama i ambasadorima koji traže nekretninu u Beogradu”, naglasio je Salah.

Predsednik Mešovite komisije Diposa Veljko Odalović istakao je da je Dipos mesto gde država pokazuje kako se upravlja onim što je najvrednije i onim što je njeno.

“Misija nije samo u upravljanju i čuvanju, već i u porukama koje šaljemo ka diplomatsko-konzularnim predstavništvima koji su najveći korisnici tih objekata. Smisao svega ovog je da Srbija kroz Dipos i kroz imovinu kojom domaćinski upravlja predstavi svim diplomatskim predstavništvima ovde”, istakao je Odalović.

Iskustva Srbije u javnoj upravi korisna za region

Preuzmite android aplikaciju.