Почетна > Србија
Србија

Дипос обележио 60 година пословања

Друштво за изнајмљивање некретнина Дипос синоћ је у Мадленијаму прославило значајан јубилеј – 60 година пословања и 60 година Дипломатске колоније на Дедињу.
дипос
Фото: Танјуг/Владимир Спорчић

Дипос је основан 1962. године као државно предузеће за управљање и одржавање непокретности у власништву Републике Србије, са циљем да дипломатско-конзуларним представништвима у Републици Србији и њиховом особљу обезбеди удобан, комфоран и безбедан простор за живот и рад.

Дипос је данас је једна од 0,4 одсто пословно најстабилнијих компанија у Србији.

Директор Дипоса Ђоко Кривокапић, истако је да је Дипос поносан на своју 60 година дугу историју пословања, традицију и изграђену репутацију.

Он је нагласио да Република Србија Дипос-у поверила на управљање и одржавање портфолио са преко 300 некретнина на најлепшим локацијама у Београду, које се већ деценијама користе за потребе смештаја дипломатске и међународне пословне заједнице.

“У сваком послу важно је трајати, а када још у том трајању оставите дубоке трагове или трагове који су потоказ за наредне генерације онда слободно можемо рећи да смо испунили своју мисију у свом послу. Надам се да је пословна сарадња коју негујемо са нашим партнерима и која је дугачка 40, 50 и 60 година диван залог будућим генерацијама да је негују и наставе нашим путем”, поручио је Кривокапић.

Он је истакао да је доста специфичности које карактеришу рад Дипоса и да мисли да не постоји привредни субјет, а ни физичко лице које има такву сарадњу са дипломатско-конзуларним представништвима у Србији дугу 60 година.

“Дипос није јавно предузеће, већ друштво капитала, а то значи да није монополиста на тржишту, већ има огромну конкуренцију, јер сам сигуран да има више од 1.000 регистрованих субјеката који се баве овом делатношћу”, истакао је Кривокапић.

Он је додао да је Дипосов сет услуга који пружа клијентима инвестиционо-техничко одржавање, текуће одржавање и хитне интервенције где служба Дипоса излази промптно на сваки позив закупаца и решава проблем.

Министарка културе Маја Гојковић истакла је да је Дипос јавно предузеће које дели судбину државе и подсетила да је оно настало са Конференцијом Несврстаних у Београду пре 60 година.

“Прве мале кућице су саграђене у то време да би дипломате који су припремале конгрес имале где да бораве. То је сада једно дивно насеље, а Дипос фирма која брине о великом броју репрезентативних објеката у Београду. Можемо само да им пожелимо све најбоље и да наставе да чувају део нашег културног наслеђа”, поручила је Гојковић.

Током свечаности уручене су специјалне захвалнице представницима амбасада Мексика, Данске и САД, са којима је Друштво остварило најдужу и непрекидну пословну сарадњу у протеклих 60 година.

Амбасадор Мексика у Србији Карлос Исауро Феликс Корона рекао је да је за његову земљу сарадња са Дипосом од суштинског значаја за испуњавање дипломатских послова Мексика у Србији.

“Они су агенција која веома подржава рад свих амбасада овде у Србији. Сарадња коју смо успоставили је дуготрајна сарадња. Они разумеју потребе амбасада овде и веома је важно за нас да наставимо да радимо са Дипосом. Мислим да је ово јединствена ситуација у којој Дипос доприноси не само са административне стране, већ и промовише Србију не само нама, већ и другим земљама”, поручио је амбасадор Мексика.

Амбасадор Египта у Србији Басел Салах рекао је да је Дипос добар пример ако односи између две земље треба да функционишу.

“Радим са Дипосом од како сам дошао овде и разлог за тако добру сарадњу су ефикасност и одговорност. Дипос је увек одговорио нашим потребама, увек је поштовао наше захтеве и то је веома добар пример како Србија и Египат имају савршен однос”, истакао је Салах.

Говорећи о некретнинама које су потребне амбасадама, Салах је истакао да су критеријуми обично локација, простор, сигурност и цене.

“Дипос обезбеђује све ове критеријуме и то више варијанти. Увек бих препоручио Дипос свим амбасадама и амбасадорима који траже некретнину у Београду”, нагласио је Салах.

Председник Мешовите комисије Дипоса Вељко Одаловић истакао је да је Дипос место где држава показује како се управља оним што је највредније и оним што је њено.

“Мисија није само у управљању и чувању, већ и у порукама које шаљемо ка дипломатско-конзуларним представништвима који су највећи корисници тих објеката. Смисао свега овог је да Србија кроз Дипос и кроз имовину којом домаћински управља представи свим дипломатским представништвима овде”, истакао је Одаловић.

Iskustva Srbije u javnoj upravi korisna za region

Преузмите андроид апликацију.