Planiranje venčanja, ali i sam čin sklapanja braka u samom startu zadaje mnogo glavobolja novosadskim parovima koji i zakonski žele da ozvaniče svoju vezu.
To je niz tehničkih i administrativnih odluka, a jedna od njih je i promena prezimena, koja je ostala kao tradicionalna tvorevina i „ritualni“ čin inicijacije i deo „bračnog paketa“.
Zašto se još uvek praktikuje takav tradicionalni čin ako živimo u savremenom i „emancipovanom“ društvu, pitali smo našu sagovornicu sa Filozofskog fakulteta u Novom Sadu.
„Okolnosti koje utiču na odluku o promeni prezimena razlikuju se od slučaja do slučaja. Ako generalizujemo, svakako u obzir treba uzeti kulturološke faktore, običajno pravo, patrijarhalnu tradiciju, javnu percepciju prakse kao i slobodu izbora, percepciju identiteta i proces emancipacije“, za Gradske info rekla je sociolog Ana Bilinović Rajačić.
Iako žene ne samo u Novom Sadu već i u Srbiji i svetu, odavno raspredaju o ovakvim temama, u praksi ipak tradicionalniji stav „pobeđuje“ pa se pri udaji u većini slučajeva žene odlučuju na čin uzimanja novog prezimena.
„Uopšteno posmatrano, iako je reč o privatnoj (trebalo bi) odluci žene u našem društvu, odluka o promeni ili zadržavanju prezimena pri udaji često izlazi iz okvira privatnosti i postaje stvar javnog morala, kao i neka vrsta merila adekvatnosti supruge i njene posvećenosti bračnoj zajednici“, rekla nam je Ana Bilinović Rajačić, sociolog.
Tradicija našeg naroda svakako nalaže da se pristupanjem u bračnu zajednicu žena automatski slaže da preuzme muževo prezime, međutim, da li je takav čin deo romantike, njen izbor, ili ispunjenje onoga što se od nje očekuje?
Bilo da zadrže sopstveno i dodaju novo ili potpuno promene svoje prezime, žene imaju još jednu administrativnu obavezu, koja neretko ume da „smara“ sve novopečene udate žene.
„Poteškoće su najčešće administrativne prirode jer sa sobom povlače promenu ličnih dokumenata, kao i finansijski izdatak izdavanja novih. Olakšice su subjektivne, lakše se prepozna da ste nečija supruga i majka“, kaže sociolog Ana Bilinović Rajačić.
Šta kažu Novosađani, a šta Novosađanke?
Evo šta na ovo pitanje kažu anonimno anketirani sugrađani oba pola, a nakon toga, izjasnite se i vi.
„Taj čija žena zadrži prezime, pa sve i da doda njegovo…obrao je bostan“, rekao nam je jedan oženjen tridesetosmogodišnjak.
„Imam prijateljice koje će zadržati svoje devojačko prezime, zbog karijere. S druge strane kad razmislim, ako je Ivana Španović mogla da postane Vuleta, onda može i svaka druga žena da promeni svoje prezime makar i sa karijerom najbolje pevačice“, mišljenja je jedna dvadesetsedmogodišnja verena devojka.
„Fer je da bar neko u tom paru promeni prezime, bilo muškarac ili žena, ali mi se ne sviđa dodavanje novog na postojeće prezime. Sam čin potpunog zadržavanja samo svog prezimena mi zvuči malo kao nepoštovanje“, za Gradske info rekao je mladi Novosađanin.
„Sve je to lepo ali i besmisleno, nejasno mi je zašto se to i dalje radi. Nekada je to imalo više smisla jer je žena drugačije živela i pristupala muževoj porodici kao i celokupnoj zajednici“, rekla nam je udata tridesetpetogodišnjakinja.
A kakvog ste vi mišljenja?
Preuzmite android aplikaciju.