Дијета дугиних боја јесте режим исхране заснован на одабиру намирница по бојама, а има бројних предности за здравље.
За очување здравља неопходно је да се придржавате три основна правила – да будете физички активни, пијете доста течности и будете умерени у храни.
Време празника је већ ту, самим тим биће и обиља хране, па је пожељно уносити и преко потребне намирнице, а то се првенствено односи на воће и поврће. При помену тога уједно се мисли и на дијету дугиних боја, начин исхране који се заснива на комбиновању намирница различитих боја.
Које су предности практиковања дијете дугиних боја?
Једноставно речено, храна дугиних боја подразумева воће и поврће различитих боја, а ова дијета значи да их једете у великим количинама. Иако је више воћа и поврћа увек добра идеја, фокусирање на исхрану различитих боја повећаће ваш унос различитих хранљивих материја.
Готово све студије показују користи од редовног конзумирања шареног воћа и поврћа без икаквих недостатака. Добијајући различите боје у исхрани, телу дајете низ витамина, минерала и фитохемикалија које ће бити од користи за ваше здравље.
Свака боја представља различите фитохемикалије и скуп хранљивих састојака. Имајте на уму да, када су у питању витамини и минерали, њихово присуство је различито у сваком поврћу или воћу.
Црвена боја
Када је реч о овој боји, дајемо вам пример које намирнице би требало да једете:
– парадајз (пелат, сос)
– лубеница
– грејпфрут
Они су богати фолном киселином, калијумом, витамином А и Ц, као и витамином К1. Уједно имају антиинфламаторно и антиоксидативно својство. Може помоћи у проблемима са кожом које изазива сунце.
Наранџаста и жута боја
– шаргарепа
– батат
– жуте паприке
– банане
– ананас
– мандарине
– бундева
– кукуруз
Ове намирнице су пуне влакана али и фолне киселине, као и претходна група боја. Уз то, имају довољно калијума, витамина А и Ц, а могу помоћи раду срца и подржавају здравље очију.
Тамноцрвена боја
– цвекла
Наведена је и посебна врста крушке, али пошто је нема, остаје само цвекла. Она је богата влакнима, манганом, магнезијумом, фолном киселином, калијумом и витамином Б6. Има антиинфламаторно и антиоксидативно својство, може побољшати рад срца као и смањити ризик од високог крвног притиска.
Бела и браон боја
– карфиол
– бели лук
– празилук
– црни лук
– печурке
– ротквица
– паштрњак
– бели кромпир
Садрже готово све што и претходне групе намирница.
Предлог јеловника који бисте могли да усвојите:
Доручак
Омлет са спанаћем, печуркама и наранџастим паприкама; смути са мангом и бананом; чинија грчког јогурта са боровницама, кивијем и јагодама; сендвич са јајима и парадајзом, лиснатим зеленим поврћем и авокадом.
Ручак или вечера
Мешана салата са зеленим купусом, зеленом салатом, јабуком, шаргарепом, црвеном паприком, краставцима и чери парадајзом, упарена са извором протеина (нпр. пасуљ, сланутак, пилетина на жару, лосос); пилетина са печеним бататом, кељом и белим луком; домаћа супа са парадајзом, црним и белим луком, шаргарепом, белим кромпиром или паштрнаком и кељом; салата од козјег сира са киселом цвеклом, руколом и авокадом; шпагете са парадајз сосом, печуркама и тиквицама.
Грицкалице
Јабука са путером од кикирикија, кришке црвене паприке са хумусом, грожђе и сир, зелени смути или сок; банана; боровнице и јогурт; броколи и шаргарепа; сушене кришке манга; целер и топљени сир.
Зелена боја
– спанаћ
– кељ
– броколи
– авокадо
– шпаргла
– купус
– прокељ
– зелено биље
Ова врста намирница, посебно лиснато зелено поврће, имају прегршт влакана, магнезијума и фолне киселине, калијума и витамина А. Могу побољшати рад срца.
Плава и љубичаста боја
– боровнице
– купине
– грожђе
– црвени/љубичасти купус
– патлиџан
– шљиве
Доста влакана, мангана и калијума можете наћи у овим врстама воћа и поврћа. Ту су и витамини Б6, Ц и К1, који могу смањити ризик од неуролошких поремећаја, побољшавају функцију мозга и могу смањити ризик од појаве дијабетеса 2.
Roditelji ipak imaju favorite među decom: Rezultati pokazuju da su mlađa deca više pogođena
Преузмите андроид апликацију.