Почетна > Србија
Србија

Дигитално насиље међу децом- како га препознати и зауставити?

Напредак дигиталне технологије доноси са собом мноштво нових могуц́ности за децу, али и нове и сложене изазове. Дигитално насиље нажалост постаје све чешћа појава међу децом у основним и средњим школама. Како га препознати и зауставити?
Фото: Freepik

Чињеница је да се васпитачи, лекари, стручњаци за ментално здравље и остали, све чешће налазе у ситуацији у којој одговарају на питања о безбедности деце, поготово када је у питању дигитално насиље подстакло нас је да се позабавимо овим феноменом.

На платформи “Чувам те, вршњачко насиље пријава”, наводе се 18 практичних савета за родитеље и децу како зауставити дигитално насиље:
  • Држите рачунар у заједничком простору куће, уместо у спаваћој соби вашег детета. На тај начин моћи ћете да надгледате и контролишете њихову употребу.Сазнајте како функционишу разне апликације и друштвене мреже. Упознајте Snapchat, Facebook, Instagram, Tvitter и замолите децу да вам покажу своје налоге на мрежама које користе.
  • Редовно и конкретно разговарајте са децом о проблемима на мрежи. Нека буду свесни да у сваком тренутку могу да вам се обрате за помоћ уколико наиђу на нешто неприкладно, узнемирујуће или опасно.
  • Изградите однос пун поверења са својом децом. Поставите временска ограничења, објасните разлоге за њих и разговарајте о правилима за безбедност на мрежи и употребу интернета. Дозволите деци да учествују у успостављању правила: на тај начин ће их лакше и следити.
  • Реците деци да не реагују на претње или коментаре на интернету. Међутим, поруке немојте брисати. Уместо тога, одштампајте све, укључујући и профиле друштвених мрежа са којих су поруке стигле. Све сачувајте као доказ о постојању дигиталног насиља.
  • Не кривите децу, пружите им подршку и разумевање. Откријте колико дуго малтретирање траје и уверите их да ћете заједно пронаћи решење. Поновите им више пута да нису криви уколико су се нашли на мети насилника.
  • Не схватајте проблем олако, озбиљно се позабавите дигиталним насиљем. Емотивна бол коју дете проживљава врло је стварна и може имати дуготрајне последице. Проблем на мрежи нису “дечја посла” већ реалан проблем који захтева да се укључи цела породица.
  • Уколико вам се повере о постојању проблема, не претите деци да ћете им одузети телефон или рачунар. Забране делују контрадикторно, па ће следећи пут проблем чувати у тајности.
  • Разговарајте са просветним радницима како би и они припазили на евентуално постојање насиља у току школског дана.
  • Ако постоје претње физичким насиљем или насиље настави да ескалира, укључите полицију.
  • Влада Републике Србије уз подршку Канцеларије за информационе технологије и електронску управу покренула је овај пројекат за успостављање националне платформе за превенцију и сузбијање насиља, које укључује и децу, под називом “Чувам те”. Платформа на једном месту интегрише све потребне аспекте темељне превенције и алате за сузбијање насиља које укључује децу.
Савети за децу:
  • Не одговарајте на увредљиву поруку коју сте добили путем мејла, апликација или друштвених мрежа.
  • Не будите саучесници прослеђивањем било какве поруке сумњивог садржаја другој деци.
  • Сачувајте поруке, направите снимак екрана и одштампајте све као доказ о постојању дигиталног насиља.
  • Ако вас малтретирају, одмах затражите помоћ од одрасле особе за решавање проблема.
Савети за школе и просветне раднике:
  • Усвојите политику нулте толеранције за све врсте насиља. Јасно ставите до знања да ће се у случају застрашивања, узнемиравања или неприкладног понашања поступати брзо и озбиљно.
  • У школама треба успоставити политику против насиља и сви (школски администратори, родитељи и ученици) морају да се упознају са смерницама, на почетку сваке школске године.
  • Укључите у наставни програм и часове подизања свести о безбедности на интернету и генерално о значају борбе против вршњачког насиља.
  • Укључите ученике, родитеље и наставнике у дискусије о спречавању насиља. Причајте о проблему на свим скуповима школе и другим активностима – неопходно је да се укључе сви!

На сајту се такође наводи и конакт, за све оне који желе да пријаве било какав вид дигиталног и вршњачког насиља.

Када су у питању деца, треба им ставити до знања да разговор са одраслом особом којој верују је први и најважнији корак који могу да направе!

Ако вас други ученици вређају или малтретирају у дигиталном простору, пријавите насиље својој школи!

Саветница за родитељство: Родитељима и наставницима треба вратити моћ

Преузмите андроид апликацију.