Zdravstvene tegobe samo su neki od scenarija koji mogu da bace senku na letovanje, i to bez obzira na to da li ga provodite na planini ili na moru, u zemlji ili u inostranstvu. Oprez i putna apoteka su neophodni, naročito ako na odmor odlazite sa decom. Stomačni virus, sunčanica i upala uha najčešće su tegobe s kojima se na letovanju možete sresti lično ili, možda još gore, kao roditelj.
Kako najefikasnije pomoći detetu u tim situacijama i nastaviti letovanje kao da ništa nije bilo?
„Sunčanica se na planini retko dešava. Naravno, treba se čuvati ukoliko su temperature visoke i ne izlagati se dugo suncu. Takođe, treba imati na umu da je na planini veće UV zračenje u odnosu na grad i da vetar može da zavara. Zato je neophodno i na planini, kao i na moru, mazati decu kremama za sunčanje s visokim zaštitnim faktorom. Kapa, pamučna, lagana garderoba, konzumiranje dovoljne količina tečnosti, sklanjati dete sa sunca od 11 do 17 sati, formula je uz koju ćete izbeći sunčanicu“ objašnjava dr Aneta Jovanović, zamenica direktora Doma zdravlja „Dr Milutin Ivković” i načelnica pedijatrije.
„Ipak, ako stvari krenu nizbrdo, glavobolja, povišena temperatura, mučnina, ošamućenost i povraćanje tegobe su koje koje ukazuju da dete ipak nije izbeglo sunčanicu. U tim trenucima dete treba rashladiti krpom ili sunđerom natopljenim vodom i to od glave prema trupu. Ili ga istuširati mlakom vodom. Uz to, potrebno je dati mu vodu u kojoj će biti rastvoren prašak za nadoknadu elektrolita i, naravno, ukoliko dete ima temperaturu, skidati je antipiretikom. Pomoć lekara potražiti ukoliko ne prestaje temperatura ili se nastavi povraćanje, kao i ako dete odbija da uzme tečnost“ dodaje dr Aneta Jovanović.
Higijena, a najpre redovno pranje ruku, najbolja je preventiva za izbegavanje stomačnih tegoba koje najčešće prati dijareja, bezvoljnost, razdražljivost, povišena temperatura, pospanost. Od pomoći će biti probiotik i preparat za normalizaciju stolice i, kao i u slučaju sunčanice, lekari savetuju analgetike protiv visoke temperature i rastvor za nadoknadu tečnosti zbog dijareje. Učestala dijareja ili odbijanje tečnosti razlozi su da se potraži medicinska pomoć.
Za razliku od sunčanice i stomačnog virusa, upala uha je nešto što zahteva pomoć lekara od samog početka.
„Potrebno je da lekar pogleda ušni kanal što pre“ dodaje Jovanovićeva.
Iako su retki, bliski susreti s meduzom ili ubod morskog ježa nisu nemogući. Dok iglice iz pete mališana uglavnom mogu roditelji sami da izvade pincetom ili sterilnom iglom, opekotine od meduze mogu da izazovu alergiju praćenu otežanim disanjem, mučninom i povraćanjem.
„Čak i anafilaktički šok, ali takvi scenariji su retki. Važno je znati da opekotine zahtevaju da se isperu vodom, ali nikako slatkom, već onom iz mora. Jedan narodni lek u ovim slučajevima je vrlo efikasan, a to je sirće, koje treba naneti na mesto opekotine. Takođe, preporučujemo i stavljanje hladnih obloga na bolno mesto, pa čak i uzimanje analgetika ukoliko je bol jak. A za crvenilo se mogu koristiti antihistaminici. Ukoliko se širi crvenilo i otiče koža, stručna pomoć je neophodna“ kaže dr Aneta Jovanović.
Kada je reč o bebama, stručnjaci posebno naglašavaju da ih na letovanju treba češće dojiti a izlagati suncu samo u ranim jutarnjim satima. Doktorka podseća da, uz sve navedene lekove i preparate, na put ne bi trebalo krenuti bez toplomera, flastera, gaza, kao i terapije ako je reč o deci koji imaju neku hroničnu bolest.
Nuspojave kofeina vam uništavaju creva – samo jedan način ispijanja kafe pomaže da to izbegnete
Preuzmite android aplikaciju.