Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Децу лети чувати од сунчанице и упале уха

Здравствене тегобе само су неки од сценарија који могу да баце сенку на летовање, и то без обзира на то да ли га проводите на планини или на мору, у земљи или у иностранству. Опрез и путна апотека су неопходни, нарочито ако на одмор одлазите са децом. Стомачни вирус, сунчаница и упала уха најчешће су тегобе с којима се на летовању можете срести лично или, можда још горе, као родитељ.
Фото: Unsplash/pichara

Како најефикасније помoћи детету у тим ситуацијама и наставити летовање као да ништа није било?

„Сунчаница се на планини ретко дешава. Наравно, треба се чувати уколико су температуре високе и не излагати се дуго сунцу. Такође, треба имати на уму да је на планини веће УВ зрачење у односу на град и да ветар може да завара. Зато је неопходно и на планини, као и на мору, мазати децу кремама за сунчање с високим заштитним фактором. Капа, памучна, лагана гардероба, конзумирање довољне количина течности, склањати дете са сунца од 11 до 17 сати, формула је уз коју ћете избећи сунчаницу“ објашњава др Анета Јовановић, заменица директора Дома здравља „Др Милутин Ивковић” и начелница педијатрије.

„Ипак, ако ствари крену низбрдо, главобоља, повишена температура, мучнина, ошамућеност и повраћање тегобе су које које указују да дете ипак није избегло сунчаницу. У тим тренуцима дете треба расхладити крпом или сунђером натопљеним водом и то од главе према трупу. Или га истуширати млаком водом. Уз то, потребно је дати му воду у којој ће бити растворен прашак за надокнаду електролита и, наравно, уколико дете има температуру, скидати је антипиретиком. Помоћ лекара потражити уколико не престаје температура или се настави повраћање, као и ако дете одбија да узме течност“ додаје др Анета Јовановић.

Хигијена, а најпре редовно прање руку, најбоља је превентива за избегавање стомачних тегоба које најчешће прати дијареја, безвољност, раздражљивост, повишена температура, поспаност. Од помоћи ће бити пробиотик и препарат за нормализацију столице и, као и у случају сунчанице, лекари саветују аналгетике против високе температуре и раствор за надокнаду течности због дијареје. Учестала дијареја или одбијање течности разлози су да се потражи медицинска помоћ.

За разлику од сунчанице и стомачног вируса, упала уха је нешто што захтева помоћ лекара од самог почетка.

„Потребно је да лекар погледа ушни канал што пре“ додаје Јовановићева.

Иако су ретки, блиски сусрети с медузом или убод морског јежа нису немогући. Док иглице из пете малишана углавном могу родитељи сами да изваде пинцетом или стерилном иглом, опекотине од медузе могу да изазову алергију праћену отежаним дисањем, мучнином и повраћањем.

„Чак и анафилактички шок, али такви сценарији су ретки. Важно је знати да опекотине захтевају да се исперу водом, али никако слатком, већ оном из мора. Један народни лек у овим случајевима је врло ефикасан, а то је сирће, које треба нанети на место опекотине. Такође, препоручујемо и стављање хладних облога на болно место, па чак и узимање аналгетика уколико је бол јак. А за црвенило се могу користити антихистаминици. Уколико се шири црвенило и отиче кожа, стручна помоћ је неопходна“ каже др Анета Јовановић.

Када је реч о бебама, стручњаци посебно наглашавају да их на летовању треба чешће дојити а излагати сунцу само у раним јутарњим сатима. Докторка подсећа да, уз све наведене лекове и препарате, на пут не би требало кренути без топломера, фластера, газа, као и терапије ако је реч о деци који имају неку хроничну болест.

Nuspojave kofeina vam uništavaju creva – samo jedan način ispijanja kafe pomaže da to izbegnete

Преузмите андроид апликацију.