За православне вернике данашњи дан један је од највећих хришћанских празнка. На данашњи дан Бог се јавио односно обестинио као Света Тројица, па се с тога и читав празник назива Богојављење.
За православне вернике 19. јануар је посебан дан јер се према хришћанском предању Бог обестинио као Отац, Син Божији и Свети Дух.
Овај дан поред тога што сведочи о Божијем откривању такође говори и о Светој тајни крштења, коју је Исус Христос примио, не из потребе, већ да би показао пут који треба да следе сви верници.
Света тајна крштења
Исус Христос као Богочовек није имао потребу никада за Светом тајном крштења, али је 19. јануара по Грегоријанском календару, а 06. јануара по Јулијанском календару, у реци Јордан примио Свету тајну крштења у знак да овај чин настаје од самог Бога како би сви људи након тога могли да се сједине у Царству Божијем.
Чин крштења Исуса Христа извршио је Свети Јован, који је због тога прозван Свети Јован Крститељ.
У тренутку када се Исус крстио, обестинило се Свето Тројство.
Бог се јави!
Током Христовог крштења у реци Јордан небо се отворило и слетео је голуб на Исуса Христоса. Истовремено док се небо отварало зачуо се глас Бога, са речима:
Ово је син мој.
Симбол голуба у хришћанству значи духовност – дух светости, мир, светлост. С тога се сматра да је у тренутку отварања неба и доласка голуба сишао са небеса Дух Свети.
С тога се говори да се на данашњи дан један Бог јавио три пута, кроз три личности – Бога као Оца кроз кога је све постало и који се јавио са небеса да каже да је Исус Христос Син његов, Исуса Христоса који је Син Божији али истовремено и човек који прима Свету тајну крштења и Светог Духа кога симболизује голуб који је слетео са небеса.
Обичаји на Богојављење
Обичаји које народ практикује у част Божијег јављања су:
- Одлазак на литургију, молитва, а потом и освештавање воде, која потом постаје света водица.
- Тачно у поноћ уочи Богојављења (18. јануар на 19. јануар), верује се да се небо отвара – баш као што се отворило за време Исусовог крштења. Тада је голуб слетео са небеса представљајући Дух свети. Народска веровања су да ако у поноћ гледате у небо и замислите неку жељу која је могућа, она ће вам се и остварити.
- Традиционално се током дана се у свим местима које имају реку организује пливање за часни крст. Ово пливање за народ симболизује Христов улазак у воду, а баца се часни крст у реку. Сви добровољни такмичари пливају до крста. Најбржи пливач који дође до часног крста носи га са собом.
- По неким веровањима, народ воли да слути да какво време буде на Богојављење, оно ће бити такво током читаве године.
Преузмите андроид апликацију.