Почетна > Свет
Свет

Данас почиње генерална дебата у УН

Генерална дебата на 76. заседању Генаралне скупштине УН почеће данас у Њујорку, а Србију ће до 27. септембра у седишту светске организације представљати премијерка Ана Брнабић и министар спољних послова Никола Селаковић.
Фото: Pixabay

Премијерка Брнабић обратиће се на генералној дебати 24. септембра, потврђено је Танјугу у влади.

Министар Селаковић ће током трајања 76. заседања Генералне скупштине УН, на маргинама скупа, имати више од 30 билатералних и мултилатералних састанака са министрима спољних послова и високим званичницима других земаља.

Тема овогодишњег заседања Генералне скупштине УН дефинисана је као: „Изградња отпорности кроз наду – ради опоравка од ковида-19, поновне изградње одрживости, одговора на потребе планете, поштовања права људи и оживљавања УН“.

За разлику од претходне године када су се лидери земаља чланица обратили на том скупу путем снимљених видео порука због пандемије корона вируса, ове године је дозвољено физичко присуство представника сваке земље.

Током заседања Генералне скупштине од 21. до 30. септембра, могу да присуствују два представнике сваке земље, док на генералној дебати поред говорника могу да буду још три члана сваке земље.

Амерички председник Џо Бајден ће сутра говорити на генералној дебати као председник земље домаћина. Пратиће га нешто мањи број представника Беле куће него иначе.

Иначе, администрација америчког председника је током викенда изразила забринутост да би Генерална скупштина УН могла да постане опасно жариште ковида уколико се светски лидери који буду долазили у Њујорк не буду придржавали правила о вакцинацији.

Власти Њујорка затражиле су раније у писму председнику Генералне скупштине Абдули Шахиду да сви који дођу у седиште УН морају да покажу доказ о вакцинацији против короне.

Дебата ће бити одржана у оквиру редовног годишњег заседања Генералне скупштине УН, на којој ће светски лидери имати прилике да се окупе, разговарају и обрате са говорнице.

Ове године дебата ће бити посвећена окончању пандемије и редефинисању глобалне економије како би она по окончању пандемије била што здравија по планету.

И поред тога очекује се лично учешће више од 70 шефова држава и више од 30 шефова влада, што одражава значај тог скупа и његову улогу у светској дипломатији.

Иако сви говоре јавно, пуно тога се одиграва и током приватних сусрета, на ручковима и вечерама, на маргинама скупа.

 

Преузмите андроид апликацију.