Početna > Srbija
Srbija

Danas obeležavamo Dan primirja u Prvom svetskom ratu

Srbija i svet danas obeležavaju Dan primirja u Prvom svetskom ratu u znak sećanja na 11. novembar 1918. godine, kada su sile Antante potpisale primirje sa Nemačkom i time okončale Prvi svetski rat.
Foto: PrtSc/Instagram/milosvucevic_odbrana

Rat je formalno završen 28. juna 1919. godine u francuskom Versaju, kada je Nemačka potpisala kapitulaciju i kada je na snagu stupio Versajski mir.

Primirje je potpisano nakon četvorogodišnjeg krvoprolića, nemačke snage su se obavezale na momentalno povlačenje svojih trupa iz okupiranih delova Belgije, Francuske i Istočne Evrope.

Foto: wikipedia/Vojvodina uzivo

Takođe Nemačka se obavezala na ratnu odštetu, smnjenje broja regularnih vojnika na 100.000, ukidanje svoje ratne flote, čiji su brodovi trebali biti predati u ruke Britanaca i teritorijalne ustupke Francuskoj.

Plaćanje ratne odštete saveznicima, kasnije će dovesti do finansijskog kraha Nemačke, ali i svetske ekonomske krize iz 1929. godine, koje su u mnogome doprinele usponu Nacističke partije i revanšizma, to jest izbijanja Drugog svetskog rata.

Srpska vojska u ratu je odnela prvu savezničku pobedu protiv Centralnih sila, ali i ostvarila najveće savezničko napredovanje, nakon proboja Solunskog fronta. Uspesi srpske vojske na južnom frontu, primorale su Bugarsku i Austrougarsku da istupe iz rata, pa je Nemačka ostala usamljena.

Foto: Wikipedia

Prema odredbama Zakona o državnim i drugim praznicima, u Srbiji se Dan primirja kao državni praznik 11. novembra, od 2012. godine obeležava neradno.

Natalijina ramonda – simbol pobede i vaskrsenja Srbije u Prvom svetskom ratu

Foto: Wikimedia/Francine Riez

U pitanju je ugrožena vrsta koja raste na istoku Srbije i planini Nidže na najvišem vrhu Kajmakčalana na kojoj je srpska vojska, pod komandom vojvode Živojina Mišića, vodila žestoke borbe tokom stvaranja preduslova za proboj Solunskog fronta. Cvet je nazvan po kraljici Nataliji Obrenović, a poznat je kao “cvet feniks”, jer čak i kada se potpuno osuši, ako se zalije, može da oživi.

On simbolizuje stradanje i golgotu, ali i vaskrsenje Srbije i Srba u Prvom svetskom ratu. Srbija je pobedu i svoju slobodu platila velikom cenom – gubitkom između 1,1 i 1,3 miliona ljudi, odnosno gotovo trećine stanovništva ili 60 odsto muške populacije.

Natalijina ramonda simbol pobede i stradanja

 

Preuzmite android aplikaciju.