Почетна > Србија
Србија

Наталијина рамонда симбол победе и страдања

Дан примирја у Првом светском рату и државни празник, чији је симбол цвет – Наталијина рамонда, обележава се данас у Србији. Дан примирја је у Србији нерадан дан, а обележава се и у Великој Британији, Белгији, Новом Зеланду…
Фото: Wikipedia/Wikimedia Commons/Ilustracija/nsuzivo.rs

У Француској је 11. новембра 1918. године, потписано примирје које је било на снази до закључења коначног мировног споразума у Версају 28. јуна 1919. године, када је формално окончан Први светски рат.

Данас би требало да ваш ревер краси Наталијина рамонда. Ова биљка је угрожена, расте на истоку Србије и на планини Кајмакчалан, где је српска војска под командом војводе Живојина Мишића, водила борбе против бугарских снага.

Наталију рамонду открио лекар и ботаничар Сава Петровић

Завод за заштиту природе Србије помиње да је Наталијину рамонду у Јелашничкој клисури 1882. године открио лекар и ботаничар Сава Петровић – дворски лекар краља Милана Обреновића. Овај цвет је у Србији заштићен законом, стро је забрањено и кажњиво сакупљање и уништавање. Припада породици Геснериацеае и простире се на надморским висинима од 350 метара.

Фото: Завод за заштиту биљака Србије

Ова биљка расте на изузетно неприступачним местима, углавном у клисурама, на кречњачким стенама где је суво и хладно. Наталијина рамонда није лековита. Вишегодишња је, зелена и зељаста биљка која има поџемно стабло. Висока је десетак центиметара и има неколико цветова. Историја открића Наталијине рамонде делимично се везује за оца српске ботанике, Јосифа Панчића.

Амблем се састоји од две зелене траке које асоцирају на ленту албанске споменице и једног љубичастог цвета са пет латица.
Фото: Wikimediacommons

Веза са одличјем из Првог светског рата сасвим је јасна – немерљиво страдање током повлачења кроз Албанију и бројне војне победе које су обележиле домаћу историју.
Балкански феникс

Наталијина рамонда, осим што је древна и издржљива врста, она поседује и особину коју поседује свега 30 биљних врста. Наиме, када се овај цвет осуши – када га залијете он поново оживи. Према подацима, ботаничар Павел Черњавски је 1928. године сасвим случајно просуо воду у хербаријум у коме се налазио узорак осушене Наталијине рамонде – она је након тога оживела.

Vučić: Mi smo jedina zemlja u ovom delu Evrope koja nije uvela nijedne sankcije

 

Преузмите андроид апликацију.