Почетна > Србија
Србија

Данас обележавамо Дан примирја у Првом светском рату

Србија и свет данас обележавају Дан примирја у Првом светском рату у знак сећања на 11. новембар 1918. године, када су силе Антанте потписале примирје са Немачком и тиме окончале Први светски рат.
Фото: PrtSc/Instagram/milosvucevic_odbrana

Рат је формално завршен 28. јуна 1919. године у француском Версају, када је Немачка потписала капитулацију и када је на снагу ступио Версајски мир.

Примирје је потписано након четворогодишњег крвопролића, немачке снаге су се обавезале на моментално повлачење својих трупа из окупираних делова Белгије, Француске и Источне Европе.

Фото: wikipedia/Vojvodina uzivo

Такође Немачка се обавезала на ратну одштету, смњење броја регуларних војника на 100.000, укидање своје ратне флоте, чији су бродови требали бити предати у руке Британаца и територијалне уступке Француској.

Плаћање ратне одштете савезницима, касније ће довести до финансијског краха Немачке, али и светске економске кризе из 1929. године, које су у многоме допринеле успону Нацистичке партије и реваншизма, то јест избијања Другог светског рата.

Српска војска у рату је однела прву савезничку победу против Централних сила, али и остварила највеће савезничко напредовање, након пробоја Солунског фронта. Успеси српске војске на јужном фронту, приморале су Бугарску и Аустроугарску да иступе из рата, па је Немачка остала усамљена.

Фото: Wikipedia

Према одредбама Закона о државним и другим празницима, у Србији се Дан примирја као државни празник 11. новембра, од 2012. године обележава нерадно.

Наталијина рамонда – симбол победе и васкрсења Србије у Првом светском рату

Фото: Wikimedia/Francine Riez

У питању је угрожена врста која расте на истоку Србије и планини Ниџе на највишем врху Кајмакчалана на којој је српска војска, под командом војводе Живојина Мишића, водила жестоке борбе током стварања предуслова за пробој Солунског фронта. Цвет је назван по краљици Наталији Обреновић, а познат је као “цвет феникс”, јер чак и када се потпуно осуши, ако се залије, може да оживи.

Он симболизује страдање и голготу, али и васкрсење Србије и Срба у Првом светском рату. Србија је победу и своју слободу платила великом ценом – губитком између 1,1 и 1,3 милиона људи, односно готово трећине становништва или 60 одсто мушке популације.

Natalijina ramonda simbol pobede i stradanja

 

Преузмите андроид апликацију.