Početna > Srbija
Svet Srbija

Znate li koji je srpski naučnik zaslužan za nastanak radija?

Od 2011. godine svakog 13. februara, širom sveta, obeležava se Svetski dan radija!
Foto: Pexels/Levent Simsek
Ovaj Međunarodni dan proglašen od strane Uneska, a obeležava se 13. februara, na dan kada je 1946. godine prvi put pušten radio Ujedinjenih nacija.

Iako je tog dana pušten radio Ujedinjenih nacija, drugi radiji u Evropi pušteni su mnogo pre. Tako recimo, Radio Beograd – Rakovica (danas Radio Beograd) pušten je prvi put 1. oktobra 1924. godine, kao najstarija radio stanica u regionu, ali i šire.

Radio Beograd – Rakovica te 1924. godine, kako se navodi na sajtu Radio televizije Srbije, puštena na isti dan kada i Radio Beč, dok je Radio Pariz počeo sa radom samo šest meseci ranije.

Foto: Wikimedia Commons/Goldfinger

Do tada je svega nekoliko zemalja imalo radio u upotrebi, kao što je Amerika, Holandija, Argentina i Velika Britanija.

Radio Beograd i dan danas postoji, kao najstarija radio stanica u Srbiji u okviru medijskog javnog servisa Srbije.

U Novom Sadu je Radio Novi Sad osnovan 1949. odlukom Glavnog izvršnog odbora Narodne skupštine Vojvodine. 

Nastanak radija

Nastanak radija vezuje se za Đuljelma Markonija koji je naravio prvi prenos radio-talasa preko Atlantskog okeana.

Međutim, malo ko zna da je slavni Srbin Nikola Tesla zvanično zaslužan za pronalazak radija.

Smatra se da je Nikola Tesla prvi razvio i objasnio način za proizvodnju radio frekvencija, princip usaglašenih rezonantnih kola u predajnoj i prijemnoj anteni i javno predstavio principe radija i prenos signala na velike daljine.  Vremenom je Markoni osporen u svom izumu, jer se dokazalo da je Tesla imao prve nacrte radija.

Kako god, od njihovog izuma pa do današnjeg dana mogućnosti radija su  se promenile.

Istorija radija
Foto: Pexels/Pixabay

Prvi prenosnici radio talasa početkom 20. veka nisu prenosili zvučni kanal. Oni su bili samo radiotelegrafski sitemi koji su mogli da prenose kratke poruke, prvo na kraćoj udaljenosti, a posle toga i na dužim relacijama.

Radio je svoju evoluciju doživeo pojavom pretvarača. Putem pretvarača je uspelo da se analogni audio sistem pretvari u fizičke talasne oblike zvuka u električne reprezentacije tih talasnih oblika.

Veći broj radio uređaja i njihova uloga u medijskom sistemu otpočela je sa zabavnim programom, kada je 1919. godine u Holandiji radio stanica upotrebljena, kao prva radio stanica, u komercijalne svrhe.

Od tada je radio bio jedino i glavno mesto razonode, sve do pojave televizora.

Kako se javljala svest o upotrebi radija, za njegove informativne, zabavne i komercijalne svrhe, tako su se unapređivali modeli i dostupnost radio signala.

Od 60-ih godina prošloga veka radio je postao i sastavni deo automobila.
Foto: Pexels/cottonbro studio

Danas u svetu postoji ogroman broj radio stanica, koje se mogu slušati sa bilo koje lokacije, zahvaljujući napretku tehnologije i prelasku radija na digitalne prijamnike.

U Srbiji je trenutno registrovano preko 100 radio stanica, a mi vam predlažemo one bez reklama, u kojima možete uživati bez prekida – poput radija gradske info.

Da li ste znali da je Novi Sad nekada bio lider srpske avio-industrije?

Preuzmite android aplikaciju.