Од 2011. године сваког 13. фебруара, широм света, обележава се Светски дан радија!
Овај Међународни дан проглашен од стране Унеска, а обележава се 13. фебруара, на дан када је 1946. године први пут пуштен радио Уједињених нација.
Иако је тог дана пуштен радио Уједињених нација, други радији у Европи пуштени су много пре. Тако рецимо, Радио Београд – Раковица (данас Радио Београд), пуштен је први пут 1. октобра 1924. године, као најстарија радио станица у региону, али и шире.
Радио Београд – Раковица те 1924. године, како се наводи на сајту Радио телевизије Србије, пуштена на исти дан када и Радио Беч, док је Радио Париз почео са радом само шест месеци раније.
До тада је свега неколико земаља имало радио у употреби, као што је Америка, Холандија, Аргентина и Велика Британија.
Радио Београд и дан данас постоји, као најстарија радио станица у Србији у оквиру медијског јавног сервиса Србије.
У Новом Саду је Радио Нови Сад основан 1949. одлуком Главног извршног одбора Народне скупштине Војводине.
Настанак радија
Настанак радија везује се за Ђуљелма Марконија који је наравио први пренос радио-таласа преко Атлантског океана.
Међутим, мало ко зна да је славни Србин Никола Тесла званично заслужан за проналазак радија.
Сматра се да је Никола Тесла први развио и објаснио начин за производњу радио фреквенција, принцип усаглашених резонантних кола у предајној и пријемној антени и јавно представио принципе радија и пренос сигнала на велике даљине. Временом је Маркони оспорен у свом изуму, јер се доказало да је Тесла имао прве нацрте радија.
Како год, од њиховог изума па до данашњег дана могућности радија су се промениле.
Историја радија
Први преносници радио таласа почетком 20. века нису преносили звучни канал. Они су били само радиотелеграфски ситеми који су могли да преносе кратке поруке, прво на краћој удаљености, а после тога и на дужим релацијама.
Радио је своју еволуцију доживео појавом претварача. Путем претварача је успело да се аналогни аудио систем претвари у физичке таласне облике звука у електричне репрезентације тих таласних облика.
Већи број радио уређаја и њихова улога у медијском систему отпочела је са забавним програмом, када је 1919. године у Холандији радио станица употребљена, као прва радио станица, у комерцијалне сврхе.
Од тада је радио био једино и главно место разоноде, све до појаве телевизора.
Како се јављала свест о употреби радија, за његове информативне, забавне и комерцијалне сврхе, тако су се унапређивали модели и доступност радио сигнала.
Од 60-их година прошлога века радио је постао и саставни део аутомобила.
Данас у свету постоји огроман број радио станица, које се могу слушати са било које локације, захваљујући напретку технологије и преласку радија на дигиталне пријамнике.
У Србији је тренутно регистровано преко 100 радио станица, а ми вам предлажемо оне без реклама, у којима можете уживати без прекида – попут радија градске инфо.
Da li ste znali da je Novi Sad nekada bio lider srpske avio-industrije?
Преузмите андроид апликацију.