Danas je Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama! Ovaj datum obeležava se još od davne 1999. godine.
Iako bi o tome trebalo razgovarati svakodnevno, danas je dan kada moramo biti za nijansu glasniji kada pričamo o pravima žena, odnosno, osnovnim ljudskim pravima.
Nasilje nad ženama pojava je sa kojom se, nažalost, srećemo sve češće. Ovo nije problematika čije se posledice ogledaju samo u fizičkom i psihičkom zdravlju žene, već i u svim ostalim segmentima života svih u njenom okruženju.
Ukoliko je žena koja trpi nasilje majka, neizbežno je da će pre ili kasnije i njeno dete osetiti bol i teskobu kroz koju majka prolazi, te se ta bol oslikati i na njegovo dalje odrastanje i ponašanje.
U sklopu obeležavanja Međunarodnog dana borbe nasilja nad ženama organizovano je “16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama“, a program Ujedninjenih nacija za razvoj u Srbiji je po četvrti put pokrenuo kampanju “Tiče me se“.
Glavna zamisao je da se stvaranjem ove kampanje zapravo stvara društvo koje neće tolerisati i imaće izraženu svest o ovoj problematici.
Ovogodišnja kampanja “Tiče me se“ konkretno je usmerena na podršku sugrađankama koje doživljavaju seksualnu vrstu uznemiravanja.
Možda niste ni svesni, ali veliki broj žena, ali i devojčica sve češće doživljavaju i verbalno i neverbalno nasilje sa seksualnom konotacijom.
To im se može desiti kako u školi, tako na fakultetu, poslu, javnim mestima, ali i na internetu.
“Dobra si mačka“, “Treba da imaš kraću suknju da ti se vide te lepe nogice“ i slične konstatacije nisu komplimenti već neprikladne rečenice.
Ipak, ženama ponekad ne moraju ništa da kažu. Dovoljni su samo neprikladni pogledi, nepristojni gestovi i neželjeni dodiri kako bi se mogle svrstati i ubrojati u žrtve pretrpljenog nasilja.
Ukoliko ste dama, trebali biste da znate da i deljenje vaših fotografija i video-zapisa bez vašeg odobrenja, takođe, spada u vid nasilja.
Muškarci bi trebali da izbegavaju i dobacivanje na ulici. Pored toga što je nepristojno, može učiniti da se ženska osoba kojoj se dobacuje zaista oseća loše.
Prema podacima OEBS-a, u našoj državi je čak 42% žena doživelo neki vid seksualnog uznemiravanja.
Doduše, ovaj vid uznemiravanja je u Krivični zakonik Republike Srbije uveden kao krivično delo tek 2017. godine, zbog čega se među ljudima još uvek ne prepoznaje kao legitimno kažnjiva stvar.
Iako živimo u 21. veku, ova tema se i dalje smatra tabu temom, te osobe koje dožive ovaj oblik nasilja i o njemu otvoreno pričaju nose rizik stigme. Upravo iz tog razloga, žrtve se najčešće odlučuju da seksualno nasilje ni ne prijave.
Kako bismo to izbegli važno je da pored ovih zakonskih sankcija, društvo podigne svest o problematici i na taj način doprinese da se seksualno uznemiravanje, koje bi se moglo desiti, ne dogodi.
Treba da podignemo svest da ukoliko vam neki komentar ne prija (bilo izgovoren vama ili nekoj dami iz vaše okoline) možete slobodno da izgovorite: “Vaš komentar me vređa, mislim da mu nije mesto tu!“
Zašto je “Crni petak“ postao “crn“? Mračna strana današnjeg “praznika“
Preuzmite android aplikaciju.