Poslednjih godina, zdrava ishrana je sve više u fokusu mladih i odraslih. Da bismo znali koja je hrana dobra, a koja loša, ključno je razumeti odakle dolazi. Lošom hranom se smatra hrana sa malo ili bez nutritivne vrednosti. Nezdrava hrana povećava rizik od gojaznosti, dijabetesa i srčanih bolesti.
Pre svega, slatka pića se smatraju opasnom hranom. Ako ih osoba svakodnevno konzumira, potrebno je postepeno smanjivati njihov unos. Gazirana i slatka pića trebalo bi da zauzimaju minimalno učešće u našim jelovnicima.
Na drugom mestu su trans masti. Transmasne kiseline nastaju kao nusproizvod delimične hidrogenizacije biljnih ulja i tokom dužeg zagrevanja biljnog ulja na višim temperaturama.
Imaju brojne negativne efekte na metabolizam, posebno u razvoju ateroskleroze i kardiovaskularnih bolesti. Primeri namirnica koje sadrže trans masti su margarin, peciva, hamburgeri i pomfrit.
Slede rafinisani i dodati šećeri, koji izazivaju gojaznost i prisutni su u slatkišima, kukuruznom i javorovom sirupu itd.
Iako svi ljudi mogu imati koristi od smanjenja unosa šećera, osobe sa dijabetesom, visokim krvnim pritiskom i porodičnom istorijom srčanih oboljenja treba da obrate posebnu pažnju.
Zasićene masti takođe treba izbegavati jer njihov prekomerni unos može povećati nivo LDL ili štetnog holesterola. Monatrijum glutamat, jedan od najrasprostranjenijih aditiva za hranu, ili pojačivača ukusa, takođe je nezdrav.
I na kraju, ribe sa visokim sadržajem žive, kao što su tuna i sabljarka, takođe se smatraju opasnim po zdravlje.
Preuzmite android aplikaciju.