Naši fakulteti, pored toga što obrazuju mlade, mogu se pohvaliti raznim drugim drugim aktivnostima i sadržajima.
Tako malo ko zna da, Filozofski fakultet pored toga što je jedan od fakulteta-osnivača Univerziteta u Novom Sadu, u svom sastavu poseduje biblioteku koja je po veličini druga biblioteka na teritoriji Autonomne pokrajine Vojvodine.
Biblioteka Filozofskog fakulteta osnovana je kada i sam fakultet, u junu davne 1954. godine. Biblioteka, tada kada je osnovana, ustrojila je postojeću formu koju prati i dan danas.
Od 1954. godine Biblioteka Filozofskog fakulteta obuhvata Centralnu biblioteku i secijalizovane publikacije za svaki smer, odnosno seminarske biblioteke.
Na sajtu Filozofskog fakulteta stoji da je brigu o Biblioteci Filozofskog fakulteta preuzeo Bibliotekački odbor, osnovan u decembru iste godine i kojeg su činili profesori – akademici.
Centralna biblioteka preuzela je brigu o svim drugim postojećim seminarskim bibliotekama Filozofskog fakulteta i ta odluka je doneta 1955. godine.
U prvim godinama rada Biblioteka Filozofskog fakulteta imala je pored Centralne biblioteke još šest seminarskih biblioteka koje nisu bile samo za odseke društveno-humanističkih nauka, kao što je to danas reč, već i biblioteku za matematiku i fiziku koje su činile jedan odsek.
Naime, u vreme kada su se u Novom Sadu stvarali prvi fakulteti, nisu svi imali uslove da se odmah otvore niti su mogli svi biti podignuti odjednom. Prirodno-matematički fakultet, na kome sada studenti izučavaju matematiku i fiziku, osnovan je tek 1969. godine. Do tada je redovna praksa bila da se časovi studenata matematike i fizike održavaju na Filozofskom fakultetu.
Tada su postojali odseci, kao i seminarske biblioteke za te odseke: odsek za južnoslovenske jezike, odsek za istoriju, katedra za engleski jezika i književnosti, smer nemačkog jezika i kljiževnosti, kao i odsek za fiziku i matematiku.
Najstarija univerzitetska i druga po veličini biblioteka
Biblioteka Filozofskog fakulteta vremenom se uvećavala, zajedno kako su se i osnivale nove katedre na Filozofskom fakultetu, pogotovo katedre za filozofiju, sociologiju i psihologiju.
Danas Biblioteka Filozofskog fakulteta broji preko 550.000 publikacija.
Biblioteku Filozofkog fakulteta danas čine Centralna bilbioteka sa još 17 seminarskih biblioteka: seminarska biblioteka Odseka za anglistiku, filozofiju, germanistiku, hungarologiju, istoriju, medijske studije, pedagogiju, psihologiju, romanistiku, rumunistiku, rusinistiku, slavistiku, slovakistiku, sociologiju, srpski jezik i lingvistiku, kao i srpsku i komparativnu književnost.
Biblioteka je takođe deo elektronskog bibliotečko-informacionog sistema sa katalogizacijom – „COBISS“.
Biblioteka Filozofskog fakulteta pored velikog broja knjiga poseduje legate, stare i retke knjige, domaće akademske i strane publikacije.
Pod najstarijom knjigom ove fakultetske riznice vodi se knjiga štamapana 1586. godine u Veneciji pod nazivom „Opera di Marco Marvlo Da Spalato“ književnika Marka Marulića koji je živeo u periodu od 1450-1524 godine.
Biblioteku karakteriše stručnost osoblja, sistematičnost, veliki broj dostupnih knjiga iz polja društveno-humanističkih nauka, kao i veliki broj časopisa, enciklopedija, rečnika i udžbenika.
Čitavo ovaj opus čini Biblioteku Filozofskog fakulteta drugu biblioteku po broju publikacija na teritoriji Autonomne pokrajine Vojvodine, kao i najstariju i najveću visokoškolsku biblioteku na Univerzitetu u Novom Sadu.
Iznad Biblioteke Filozofskog fakulteta, samo je Biblioteka Matice sprske, koja kao jedina biblioteka na teritoriji Autonomne pokrajine Vojvodine, broji milionska izdanja sa preko 4.000.000 knjiga.
Zašto je Galerija Matice srpske umetničko i kulturno blago Srbije?
Preuzmite android aplikaciju.