Početna > Srbija
Srbija

Da li znate da Srbija ima prašumu?

Prašume su nekada davno pokrivale velike delove kopna na našoj planeti. Čovek je svojim delovanjem šumu krčio i pretvarao je u obradivu zemlju ili čak na njoj gradio.
vinatovača
Foto: PrtSc/Instagram/ministarstvozzs

Danas se u retkim delovima sveta mogu naći nedirnute, guste, neprohodne šume u kojima drveće prirodno stari.

Pretpostavljamo da ste svi čuli za Amazonsku prašumu. Najveća i najpoznatija tropska prašuma, koja se nalazi u Južnoj Americi, zauzima površinu veličine evropskog kontinenta. Ona proizvodi 40% kiseonika na našoj planeti, zato nosi popularan naziv „zelena pluća sveta“.

U Evropi je preostalo nekoliko prašuma, pored poznate Bjeloveške šume koja se nalazi na samoj granici Poljske i Belorusije, imamo prašumu i u komšiluku u Crnoj Gori, Biogradska gora. Jedna od prašuma je i Perućica kod Vučeva u Republici Srpskoj u Bosni i Hercegovini.

Da li ste znali da se i u našoj zemlji nalazi jedna prašuma?

U pitanju je opšti rezervat prirode „Vinatovača“, koji se nalazi u istočnoj Srbiji, na planini Beljanici, u gornjem slivu reke Resave, u dolini potoka Vinatovac.

vinatovača
Foto: PrtSc/YouTube/Zavod za zaštitu prirode Srbije

Ovo područje spada u Ι kategorija zaštite – zaštićeno područje međunarodnog, nacionalnog, odnosno izuzetnog značaja.

Nalazi se na nadmorskoj visini od 630-870 metara, na severoistočnoj ekspoziciji, ukupne površine od 37,43 ha. Rezervat predstavlja čistu bukovu sastojinu (Fagetum moesiacae montanum serbicum Rud.) prašumskog karaktera razvijenu na izuzetno povoljnim zemljišnim i klimatskim uslovima.

Foto: PrtSc/YouTube/Zavod za zaštitu prirode Srbije

Pojedinačna stabla su visoka do 46 metara, jakih prsnih prečnika preko jedan metar i starosti oko 200 godina. Ovo područje je stavljeno pod zaštitu kako bi izuzetno retka vrsta bukve bila očuvana.

Foto: PrtSc/YouTube/Zavod za zaštitu prirode Srbije
Sastojina bukve prašumskog tipa zaštićena je i proglašena kao Strogi prirodni rezervat 1957. godine.

Zbog svoje izuzetnosti i očuvanosti „Vinatovača” je 1986. godine od strane učesnika IUFRO (Međunarna unija za istraživanja u šumarstvu) ocenjen kao reprezentativan i predstavlja retkost za Evropu.

Ekološki temelji za zelenu budućnost

Preuzmite android aplikaciju.