Početna > Srbija
Srbija

Da li ste znali da Srbija ima najveću botaničku baštu na Balkanskom poluostrvu?

Iako je najpoznatija Botanička bašta u Srbiji ona koja se nalazi u našem glavnom gradu Beogradu, Jevremovac, pored nje, Botanička bašta u Kragujevcu je druga botanička bašta u Srbiji, jednako bitna i ništa manje značajna za očuvanje biljnog sveta u Republici Srbiji.
Foto: PrtSc/Gradska turistička organizacija Kragujevac
Zanimljivo je da ova botanička bašta, u Kragujevcu, istovremeno i najveća botanička bašta na Balkanu.
Botanička bašta Kragujevc

Botanička bašta Kragujevac postoji 26 godina, od 1997. godine. Osnovana je u okviru Instituta za biologiju i ekologiju Prirodno-matematičkog fakulteta u Kragujevcu.

Ova botanička bašta prostire se na skoro 19 hektara, a nalazi se u sklopu Spomen-parka 21 oktobar.

Botanička bašta osnovana je sa ciljem da se očuva ugrožene biljne vrste ovog područja, ali i da sačuva od zaborava neke već, iščezle. Pet godina pre osnivanja Botaničke bašte u Kragujevcu javila se potreba da za njenim osnivanjem kada je izrađen plan o Botaničkoj bašti Kragujevac.

Ova bašta specifična je po tome što poseduje neke od najpoznatijih lišćara i četinara iz ovog kraja, kao i stare i ugrožene vrste. Pored toga u Botaničkoj bašti postoji Labaratorija na otvorenom za studente, Baštenska iblioteka, Centar za ekološki razvoj, Dečiji kutak, Školski biološki centar itd.

Ova Botanička bašta predstavlja pravu zelenu oazu i dom je mnogobrojnim aktivnostima, a pored toga što je krasi epitet najveće Botaničke bašte na Balkanu, u planu je da svoje aktivnosti i ponudu proširi čime bi mogla da postane poznata još po čemu.

Foto: PrtSc/Gradska turistička organizacija Kragujevac
Uskoro i treća Botanička bašta u Srbiji, i to u Novom Sadu

Činjenica da je stara i čuvena Botanička bašta Jevremovac, pored kragujevačke Botaničke baštejedina u Srbiji, uskoro će biti promenjen.

Naime, starim urbanističkim planom predviđeno je da i Novi Sad dobije svoju botaničku baštu. U toku je izrada projektno-tehničke dokumentacije za izgradnju kompleksa Botaničke bašte u Novom Sadu, a izgradnja bi trebala da otpočne ove godine. Lokalitet Botaničke bašte u Novom Sadu planiran je uz severoistočni obod zone objekata odbrane Hornverka, u Podgrađu Petrovaradinske tvrđave.

Foto: PrtSc/Gradska turistička organizacija Kragujevac

Novosadska Botanička bašta prostiraće se na ukupnoj površini od 4 hektara, a očekuje se da će bašta imati višefunkcionalnu namenu; naučno-istraživačku, obrazovnu i dekorativnu funkciju.

Kako je Novi Sad u poslednje vreme centar sve značajnijih događaja, a poseta turista to i dokazuje jer je iz dana u dan sve brojnija, očekuje se da će ovaj gradski projekat zasigurno prikupiti posete, ali i simpatije novih turista.

Svetski dan zaštite životne sredine: Srbija radi na stvaranju zdravijeg okruženja

Preuzmite android aplikaciju.