Почетна > Србија
Србија

Да ли сте знали да Србија има највећу ботаничку башту на Балканском полуострву?

Иако је најпознатија Ботаничка башта у Србији она која се налази у нашем главном граду Београду, Јевремовац, поред ње, Ботаничка башта у Крагујевцу је друга ботаничка башта у Србији, једнако битна и ништа мање значајна за очување биљног света у Републици Србији.
Фото: PrtSc/Градска туристичка организација Крагујевац
Занимљиво је да ова ботаничка башта, у Крагујевцу, истовремено и највећа ботаничка башта на Балкану.
Ботаничка башта Крагујевц

Ботаничка башта Крагујевац постоји 26 година, од 1997. године. Основана је у оквиру Института за биологију и екологију Природно-математичког факултета у Крагујевцу.

Ова ботаничка башта простире се на скоро 19 хектара, а налази се у склопу Спомен-парка 21 октобар.

Ботаничка башта основана је са циљем да се очува угрожене биљне врсте овог подручја, али и да сачува од заборава неке већ, ишчезле. Пет година пре оснивања Ботаничке баште у Крагујевцу јавила се потреба да за њеним оснивањем када је израђен план о Ботаничкој башти Крагујевац.

Ова башта специфична је по томе што поседује неке од најпознатијих лишћара и четинара из овог краја, као и старе и угрожене врсте. Поред тога у Ботаничкој башти постоји Лабараторија на отвореном за студенте, Баштенска иблиотека, Центар за еколошки развој, Дечији кутак, Школски биолошки центар итд.

Ова Ботаничка башта представља праву зелену оазу и дом је многобројним активностима, а поред тога што је краси епитет највеће Ботаничке баште на Балкану, у плану је да своје активности и понуду прошири чиме би могла да постане позната још по чему.

Фото: PrtSc/Градска туристичка организација Крагујевац
Ускоро и трећа Ботаничка башта у Србији, и то у Новом Саду

Чињеница да је стара и чувена Ботаничка башта Јевремовац, поред крагујевачке Ботаничке баште једина у Србији, ускоро ће бити промењен.

Наиме, старим урбанистичким планом предвиђено је да и Нови Сад добије своју ботаничку башту. У току је израда пројектно-техничке документације за изградњу комплекса Ботаничке баште у Новом Саду, а изградња би требала да отпочне ове године. Локалитет Ботаничке баште у Новом Саду планиран је уз североисточни обод зоне објеката одбране Хорнверка, у Подграђу Петроварадинске тврђаве.

Фото: PrtSc/Градска туристичка организација Крагујевац

Новосадска Ботаничка башта простираће се на укупној површини од 4 хектара, а очекује се да ће башта имати вишефункционалну намену; научно-истраживачку, образовну и декоративну функцију.

Како је Нови Сад у последње време центар све значајнијих догађаја, а посета туриста то и доказује јер је из дана у дан све бројнија, очекује се да ће овај градски пројекат засигурно прикупити посете, али и симпатије нових туриста.

Светски дан заштите животне средине: Србија ради на стварању здравијег окружења

Преузмите андроид апликацију.