Ова година је на измаку и за пар дана улазимо у нову, 2023. годину. Чини се да је пребрзо прошла, зар не?
У овом периоду подвлачимо црту, сумирамо шта нам се све дешавало током године, шта смо постигли, али и шта нисмо. Нова година може да представља нов почетак и због тога многи људи доносе новогодишње одлуке, које желе да остваре у следећој години.
Новосађани су за протал Војводина уживо рекли које су њихове новогодишње одлуке.
Често можемо чути: у новој години ћу смршати, оставити цигарете, више ћу учити, радити на себи… Али, да ли заиста то све и остваримо?
Истраживања показују да 50% људи донесе новогодишње одлуке, а да се чак 88% тих планова не оствари.
На самом почетку нове године, обично нас држи почетни елан, полетни смо и неке циљеве почињемо да остварујемо. Међутим, врло брзо мотивација опада и схватамо да ипак нисмо смршали или оставили цигарете.
Један од проблема због којих не успевамо јесте то што циљеве које желимо да остваримо прешироко дефинишемо. Нпр. желим да смршам – то је прешироко дефинисано. Циљеви треба да буду специфични, уже дефинисани. Уколико смо особа која до јуче уопште није тренирала, не можемо очекивати да ћемо од 1. јануара то чинити свакодневно. Стога циљеви треба да нам буду достижни – рецимо, почећу да вежбам 3 пута недељно.
Када циљ није јасно дефинисан, брзо ће нам опасти мотивација. Оно што је такође важно знати јесте да на самом почетку акција иде пре мотивације. Ако будемо пасивни, седели и чекали да постанемо мотивисани, нећемо ништа постићи. Оно што нас мотивише су постигнути резултати!
Још једна препрека која се јавља при остварењу циљева јесте страх од промене. Колико год желимо да стекнемо добре навике, што подразумева промене, ми се грчевито држимо зоне комфора, јер је то нешто што нам је познато. Иако знамо да би промена била на боље, она укључује неизвесност и ризик, а ми тежимо сигурности.
Али, када једном изађемо из зоне комфора, видимо да није тако страшно као што нам је изгледало, полако ћемо успети са остваривањем циљева. Важно је да идемо корак по корак.
Људи често одустану када схвате да им не иде по плану и да заправо не остварују оно што су зацртали. Без обзира на то да ли желимо да потпуно избацимо одређену навику или да започнемо неку захтевнију активност, кризних момената ће бити.
Важно је прихватити да ће се такви моменти јављати. Међутим уколико останете истрајни, убрзо ћете схватити да вам је жељено понашање постала навика. Двадесетиједан дан је потребан да би се формирала навика. Стога – истрајност!
Циљеви су оно што нас води кроз живот. Зато треба научити правилно их дефинисати и полако, али сигурно ћете их остварити!
Преузмите андроид апликацију.